Różne wypadki mogą doprowadzić do pękniętych ekranów lub całkowitego uszkodzenia smartfonów. Wtedy zwykle najlepszym rozwiązaniem jest oddanie telefonu do serwisu lub znajomego, który się na tym zna. Jednak zwykle nie jest to konieczne, ponieważ bez doświadczenia możesz samodzielnie odzyskać niezbędne dane w ciągu 15-20 minut. Dzisiejszy artykuł będzie poświęcony odzyskaniu informacji z telefonu – w przypadku stłuczenia ekranu. Podpowiemy również, jak pobrać dane z niezasilanego smartfona.
Przyczyny utraty danych z telefonu
Dzisiejsze smartfony mają wiele funkcji. Może służyć nie tylko do rozmów, ale także jako aparat fotograficzny, notatnik czy notatnik. Dla wielu zastąpił komputer w pracy. Cenne informacje, ważne kontakty czy zdjęcia są przechowywane w jego wewnętrznej pamięci. Dlatego utrata tych danych może być dla wielu nieprzyjemnym doświadczeniem. Aby temu zapobiec warto w pierwszej kolejności poznać przyczyny utraty danych z telefonu. Dane przechowywane w pamięci smartfona mogą zostać utracone z wielu powodów – od awarii urządzenia po celowe działanie osób trzecich, np. hakerów. Na szczęście możesz uchronić się przed utratą cennych informacji i plików. W ten sposób unikniesz kłopotów i wydatków związanych z odzyskiwaniem danych z telefonu. I nie jest to tania usługa, ponieważ wymaga użycia specjalistycznego sprzętu i oprogramowania. Specjalnie dla Ciebie stworzyliśmy listę najczęstszych przyczyn utraty danych, z którymi stykają się pracownicy punktów usługowych. Z krótkiego opisu dowiesz się, jak sobie radzić w takich sytuacjach.
Czy można odzyskać dane z telefonu?
Jeśli Twoje dane znajdują się na karcie MicroSD, po prostu wyjmij i odczytaj kartę pamięci. Możesz to zrobić za pomocą komputera lub innego smartfona. Jeśli jednak korzystasz z usługi przechowywania w chmurze, możesz pobrać je do nowego telefonu lub zarządzać nimi za pomocą komputera. Co zrobić, jeśli nie używasz karty pamięci ani nie zapisujesz danych w chmurze? Najpierw spróbuj naładować smartfon i włączyć go. Jeśli po kilku próbach urządzenie nadal się nie włącza, trudno sobie z tym poradzić samodzielnie. Tak naprawdę masz dwa rozwiązania: Oddaj telefon do serwisu – Technik serwisu może podjąć próbę przywrócenia danych, ale nie ma gwarancji, że taki proces zakończy się sukcesem. Zwykle wymaga specjalistycznego sprzętu i rozległej wiedzy z zakresu elektroniki. Wiąże się to również z dużymi kosztami, oddanie telefonu do firmy zajmującej się odzyskiwaniem danych – rozwiązanie skuteczne, niestety również drogie. W zależności od rodzaju uszkodzenia maksymalne odszkodowanie wynosi 1500 zł dla telefonów z systemem Android i 2000 zł za odzyskanie danych z uszkodzonego iPhone’a.
Kiedy nie da się przywrócić danych?
Jak wspomnieliśmy na początku, nie zawsze istnieje możliwość odzyskania utraconych danych. Jednym z takich przypadków jest przywrócenie ustawień fabrycznych w niektórych modelach smartfonów. W wyniku takiego zachowania kontroler magazynu nieodwracalnie usuwa wszystkie dane. Dlatego zaleca się utworzenie kopii zapasowej przed przywróceniem ustawień fabrycznych. Ważne dane najlepiej przechowywać na komputerze lub w chmurze. Inną sytuacją, w której danych nie można odzyskać, jest kradzież lub zagubienie telefonu. Nawet najlepsi eksperci nie odzyskają danych ze smartfona, jeśli nie wysłałeś ich do chmury. Dlatego warto używać silnych haseł, odcisków palców lub innych zabezpieczeń biometrycznych, aby chronić dostęp do zawartości urządzenia.