Wszyscy wiemy, że para skutecznie usuwa zagniecenia z ubrań, dlatego prawie każde gospodarstwo domowe posiada przynajmniej jedno żelazko. Czasami jednak takie urządzenia nie są wystarczająco wydajne. Oto dlaczego warto rozważyć zakup generatora pary.
Żelazko z generatorem pary – dużo wydajniejsze od zwykłego
Generator pary jest żelazkiem „wypasanym” – działa podobnie jak zwykłe żelazko, ale składa się z dwóch elementów: stacji parowej i przymocowanej do niej stopki, podobnie jak tradycyjne żelazko. W stacji parowej woda jest podgrzewana i wyrzucana w postaci pary pod bardzo wysokim ciśnieniem przez szczeliny w stopie żelazka. Dzięki temu zagniecenia na tkaninie znikają w mgnieniu oka. Taka stacja parowa jest bardzo wydajna, ponieważ potrafi wytworzyć do kilkuset gramów pary na minutę i wtryskiwać parę pod ciśnieniem około 3,5 lub nawet 8 barów, oczywiście w zależności od tego, jak zaawansowany jest dany model.
Kto powinien kupić żelazko z generatorem pary?
Generator pary idealnie nadaje się do prasowania wielu tkanin, nawet bardzo delikatnych, wrażliwych na kontakt z gorącą stopą żelazka. Ponadto może być używany do odświeżania zimowych płaszczy, odkażania zabawek lub usuwania kurzu z brudnych mebli, ponieważ wyrzuca parę pionowo bez dotykania tkanin lub przedmiotów. Generatory pary są idealne dla gospodarstw domowych z dziećmi, które sprzątają i prasują niemal bez końca. To także dobry wybór dla kogoś, kto chce ułatwić sobie prasowanie i woli poświęcić na tę czynność jak najmniej czasu. Wytwornica pary jest urządzeniem bardzo wygodnym w obsłudze, ale ma też wadę – jest bardzo droga, dużo droższa od tradycyjnego żelazka parowego. Takie produkty możemy kupić już za mniej niż 200 zł, podczas gdy generator pary może kosztować nawet 1000 zł lub więcej.
Na co zwrócić uwagę kupując żelazko z generatorem pary?
Wybierając generator pary, warto wziąć pod uwagę kilka cech technicznych. Pierwszym z nich jest moc, ilość wytwarzanej pary na minutę oraz czas nagrzewania. Moc decyduje o wydajności urządzenia, więc im wyższa moc, tym lepiej (najlepiej wybrać model o mocy powyżej 2000W). Ilość wytwarzanej pary podawana jest w gramach na minutę. Zmienia się w trybie pary ciągłej (niższa) i trybie pary uderzeniowej (wyższa), zwykle powyżej 100 g/min. Czas nagrzewania jest stosunkowo krótki, zwykle 2 minuty, ale można znaleźć w sklepie jednostki, które działają szybciej. Na uwagę zasługuje również pojemność zbiornika na wodę. W generatorze pary jest dość duży (około 1-2 litrów) do ciągłego, długiego prasowania bez dodawania wody, ale zajmuje też dużo miejsca i jest ciężki. Warto również sprawdzić inne opcje, takie jak blokada kapania lub system odkamieniania oraz funkcja samooczyszczania lub alarm niskiego poziomu wody.