Jeśli komputer jest zauważalnie wolniejszy i uruchamia się dłużej niż wcześniej, może to oznaczać problem z dyskiem twardym. Wbrew pozorom zdarza się to coraz częściej, skłaniając producentów do poszukiwania wydajniejszych rozwiązań, które znacząco poprawią wydajność domowych komputerów i im podobnych. Dlatego w tym artykule pokażemy, jak wybrać dysk SSD.
Czym jest dysk SSD?
Dyski SSD to nowoczesne dyski zbudowane w sposób podobny do pamięci flash. SSD to skrót od Solid State Drive. Dyski te nie posiadają ruchomych części, składają się z kilku lub kilkunastu układów NAND. Cechą charakterystyczną dysku twardego SSD jest jego szybkość, właśnie dzięki tym kościom. Jest szybki dzięki dostępowi równoległemu. Uszkodzenie dysku jest znacznie trudniejsze niż w przypadku dysków twardych z ruchomymi częściami. Ze względu na swoją budowę dyski SSD pracują bardzo cicho. Mają one jednak mniejszą pojemność niż dyski twarde i są droższe. Ważną rzeczą jest to, że dyski SSD nie mają dużej różnicy między prędkościami zapisu i odczytu. Jest to bardzo ważne, ponieważ na rynku dostępne są dyski o podobnej cenie, ale szybsze. Wszystkie dyski SSD w sklepach mają określoną przez producenta żywotność. Żywotność to tak naprawdę ilość GB danych, które można zapisać na dysku w okresie gwarancyjnym. Za pomocą programu SSD Life możesz sprawdzić, ile danych zostało do tej pory zapisanych na naszych dyskach. Dyski SSD nie są używane do przechowywania danych ze względu na ich ograniczoną żywotność, maksymalną pojemność i wysoką cenę.
Jakie zalety mają dyski SSD?
Najważniejszą zaletą dysków SSD jest ich bardzo wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne. Dzieje się tak, ponieważ dyski SSD składają się wyłącznie z elektroniki, bez ruchomych części. Upuszczenie talerza może spowodować jego uszkodzenie lub całkowite zniszczenie. Takie spadki nie mają natomiast wpływu na dyski SSD lub pendrive. Z tego powodu dysk SSD będzie lepszym rozwiązaniem niż inne dyski twarde, nawet w wytrzymałej obudowie. Niezależnie od wielkości dysku, nośniki półprzewodnikowe to najlepszy wybór do przesyłania danych. Kolejną zaletą dysków SSD jest cicha praca. Dysk twardy zainstalowany w komputerze, zwłaszcza po kilku latach eksploatacji, może być bardzo głośny, nawet najgłośniej, gdy pracuje wśród innych elementów komputera. Talerzów nie da się w żaden sposób wyciszyć, tak jak karty graficzne i procesory, poprzez chłodzenie lub chłodzenie pasywne. Zawsze możemy usłyszeć talerz, zwłaszcza jeśli pracujemy w cichym pomieszczeniu.
Rodzaje pamięci dysków SSD
Dyski SSD składają się z pamięci TLC lub MLC. Nośniki SSD wykorzystują trzy rodzaje modułów: moduł TLC, NAND Flash SLC, MLC. Pamięć SLC jest używana w serwerach, a TLC i MLC są używane w projektach konsumenckich. Inne czynniki wpływające na wydajność dysku to kontroler i oprogramowanie układowe. Dzięki przechowywaniu 3 bitów w 1 komórce, pamięć TLC charakteryzuje się mniejszą wytrzymałością niż pamięć MLC oraz większą gęstością danych i stanem energetycznym. Korzystając na co dzień z komputerów w domu, nośniki półprzewodnikowe wykorzystujemy tylko do podstawowych czynności, więc ciężko jest nam dobić do limitu. Należy pamiętać, że przekroczenie zaznaczonej wartości nie spowoduje uszkodzenia dysku SSD, ale nie możemy nadpisać danych. Jeśli zależy nam na maksymalnej stabilności pracy przy długich obciążeniach przy zachowaniu maksymalnej prędkości dla danej konstrukcji, warto zakupić dyski z pamięcią MLC. Jeśli jednak nie mamy zbyt dużych wymagań i bardziej cenimy sobie proste i szybkie dyski twarde SSD, to wybierzmy dyski twarde z pamięcią TLC. Często w dyskach SSD z pamięcią TLC spadek wydajności jest zauważalny i możemy to zauważyć, spowalniając prędkość i wydajność dysku podczas długich przebiegów.