Timelapse – co to jest i jak je zrobić?

Jak nagrać film przedstawiający poruszające się po niebie chmury lub kwitnące kwiaty? Teraz już prawie każdy może korzystać z tej techniki, zwanej timelapse. Co to dokładnie oznacza i jak wykonać taki materiał? Tego wszystkiego dowiesz się z ponższego artykułu.

Co to jest timelapse?

Bez wątpienia widziałeś kilka filmów pokazujących, jak rośliny lub gwiazdy poruszają się po nocnym niebie. Ta metoda nazywa się timelapse. Co to znaczy? W polskim tłumaczeniu jest to film poklatkowy polegający na nagraniu serii zdjęć przedstawiających wybrane sceny np. na przestrzeni kilku godzin. Oczywiście do tego czasu scena powinna się zmienić. W rezultacie oglądamy film z nienaturalnie płynnym ruchem. Techniką tą można rejestrować m.in.: ruch chmur po niebie, momenty przejścia z nocy w dzień, ruch gwiazd, topnienie lodu, poruszanie roślin w kierunku słońca i ich kwitnienie. W przeszłości takie obiektywy były używane tylko do filmów dokumentalnych, takich jak filmy przyrodnicze. Dzieje się tak dlatego, że strzelanie wymaga profesjonalnego sprzętu. Obecnie można kręcić filmy poklatkowe za pomocą aparatów i smartfonów. Możesz więc zaspokoić swoją ciekawość i dowiedzieć się dokładnie, jak działa natura. Ponadto timelapse doda atrakcyjności Twoim filmom z podróży. Zamiast przeglądać godziny zdjęć, możesz wyświetlać określone klipy w formie, powiedzmy, minutowego filmu.

Jak nagrać timelapse za pomocą telefonu?

Chcesz nagrać profesjonalne wideo, ale nie masz profesjonalnego sprzętu? To już nie ma znaczenia! W tym celu możesz użyć swojego smartfona. Jeśli nie wiesz, jak zrobić film poklatkowy telefonem komórkowym, odpowiemy tak szybko, jak to możliwe. Najpierw sprawdź ustawienia urządzenia, aby zobaczyć, jakie funkcje są dla Ciebie dostępne. Najnowsze modele mają wbudowany tryb poklatkowy. Co to znaczy? Nie musisz martwić się postprodukcją, procedurami i łączeniem zdjęć w spójną całość. Na telefonie z Androidem przejdź do „Opcji aparatu”, następnie zakładki „Więcej” i wybierz „Tryb poklatkowy” (może być również nazywany „poklatkowym”). Tam określ prędkość (interwał) pomiędzy kolejnymi zdjęciami oraz czas trwania filmu. W zależności od modelu można wybrać następujące ustawienia: balans bieli, czułość ISO, wartość przysłony, czas otwarcia migawki i wartość ekspozycji. Ta opcja jest dostępna dla iPhone’ów z systemem iOS 8 lub nowszym. Uruchom aplikację aparatu. Przesuń palcem do skrajnej lewej opcji w menu u dołu ekranu, aby przejść do trybu poklatkowego. Następnie dotknij czerwonego kółka, aby rozpocząć nagrywanie. Gdy skończysz nagrywać, ponownie stuknij ikonę – tym razem będzie to czerwony kwadrat. iPhone automatycznie nagrywa scenę z szybkością 1-2 klatek na sekundę – w zależności od tego, jak długo zaplanowałeś nagrywanie. Odtwarzanie większości filmów poklatkowych trwa od 20 do 40 sekund. Teraz, gdy wiesz, jak skonfigurować fotografię poklatkową, co to jest i jak działa, musisz wybrać obiekt, który warto sfotografować. To zależy od twojej wyobraźni! Pamiętaj, że do tego typu zdjęć potrzebujesz statywu i stabilnej powierzchni, na której możesz oprzeć swój sprzęt. Nieostre zdjęcie nie zrobi płynnego filmu. Przed rozpoczęciem nagrywania upewnij się również, że bateria jest w pełni naładowana, a karta pamięci ma wystarczającą ilość miejsca.

Czym timelapse różni się od hyperlapse?

Tryb poklatkowy realizowany jest poprzez umieszczenie urządzenia na statywie. Aparat jest nieruchomy i rejestruje ruch obiektu. Z kolei Hyperlapse to ruchoma animacja poklatkowa, co oznacza, że ​​gdy rejestrowany jest ruch obiektu, porusza się również kamera. Tym samym Hyperlapse pozwala uzyskać szerszą perspektywę kamery, na przykład oddalając się, przybliżając lub poruszając się wokół poruszającego się obiektu.

Zawartość artykułu

Bieżące

Polecane treści