Co powinienem zrobić, jeśli telewizor wyłącza się automatycznie? Jaka jest tego przyczyna i czy da się to naprawić? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule. Dowiesz się też, kiedy takie awarie można naprawić i kiedy potrzebny jest nowy telewizor.
Najczęstsze przyczyny wyłączania się telewizora
To może być naprawdę denerwujące, gdy telewizor automatycznie się wyłącza. Jednak taka awaria odbiornika jest również czasami niebezpieczna. Ten rodzaj awarii może prowadzić do poważniejszych awarii lub uszkodzenia domowej instalacji elektrycznej. Dlatego powinieneś dowiedzieć się, dlaczego urządzenie działa w ten sposób. Poniżej znajdziesz najczęstsze powody, dla których telewizor sam się włącza. Nowoczesne telewizory bardziej przypominają komputery niż stare telewizory CRT. Są wyposażone w procesor i często system operacyjny. Takie oprogramowanie musi być regularnie aktualizowane, aby telewizor działał prawidłowo. Czasami zdarza się, że zmiana kodu programu może spowodować samoczynne wyłączenie urządzenia. Uszkodzony pilot może być również przyczyną samoczynnego wyłączania się telewizora. Po pierwsze, przycisk włączania i wyłączania telewizora może nie działać. Po uruchomieniu odbiornika nie wróci on do pierwotnej pozycji, a telewizor po chwili się wyłączy. Innym problemem jest zabrudzenie pilota – drobne zabrudzenia mogą blokować przycisk odpowiedzialny za włączanie i wyłączanie urządzenia.
Inne możliwe usterki
Jeśli masz w domu wiele pilotów, może się okazać, że jeden z nich zakłóca komunikację odpowiedniego modelu z telewizorem. Szczególnie starsze piloty, a także laptopy i telefony komórkowe często wykazują ten efekt. Wie o tym każdy, kto pamięta charakterystyczny trzask głośników komputerowych, gdy w pobliżu znajduje się telefon komórkowy GSM. Nowoczesne telewizory mogą być wrażliwe na sygnały wysyłane przez starszą elektronikę. To z kolei czasami powoduje samoczynne włączanie i wyłączanie odbiornika. Innym powodem, dla którego telewizor sam się wyłącza, jest zły kabel. Najczęściej są to kable zasilające, kable HDMI czy antenowe. Uszkodzenie jednego z nich może spowodować zwarcie. Dlatego procesor telewizora decyduje się na odcięcie zbyt dużej mocy. W nowoczesnych telewizorach istnieje wiele ciekawych rozwiązań oszczędzania pieniędzy. Jednym z nich jest minutnik. Głównie dla osób, które często zasypiają przy włączonym telewizorze. Dzięki tej opcji telewizor wyłączy się bez zmiany kanału po określonym czasie. Jednak ktoś może zmienić ustawienie tej funkcji i wtedy telewizor będzie się wyłączał np. co 3 minuty.
Jak rozwiązać problem z wyłączającym się TV?
Teraz, gdy znasz najczęstsze powody, dla których telewizor sam się włącza i wyłącza, nadszedł czas, aby dowiedzieć się, jak naprawić tę usterkę. W niektórych przypadkach możesz to zrobić samodzielnie, w innych będziesz musiał zanieść telewizor do specjalisty. Jeśli podejrzewasz, że za dziwnym zachowaniem telewizora stoi błąd oprogramowania, możesz przywrócić ustawienia fabryczne. W tym celu przejdź do menu odbiornika i znajdź zakładkę Ustawienia. Lokalizacja: Reset do ustawień fabrycznych znajduje się w innym miejscu w zależności od modelu. Wybierz go, potwierdź swój wybór i poczekaj, aż urządzenie się zresetuje. Jeśli po takiej procedurze telewizor nadal się sam wyłącza, oznacza to, że winny jest inny czynnik. W tym momencie powinieneś spojrzeć na wszelkie kable podłączone do telewizora. Sprawdź, czy nie zostały przecięte lub wyciągnięte z wtyczki. Sprawdź także, czy gniazdko, do którego są podłączone, działa. Na przykład usterka może dotyczyć jednostki elektrycznej, a nie telewizora. Jeśli kabel wydaje się być nienaruszony, usuń wszelkie urządzenia znajdujące się w pobliżu telewizora, które mogą zakłócać sygnał. Należą do nich stare laptopy, telefony komórkowe lub piloty do kina domowego i inny sprzęt audio. Przy okazji warto też sprawdzić stan pilota od telewizora. Może jego przycisk lub dioda LED ze światłem podczerwonym są zepsute. To ona wysłała sygnał do odbiornika, a uszkodzony odbiornik spowodował awarię pilota.