Seniorzy czasami ostrożnie podchodzą do swoich telefonów. Warto jednak wprowadzić je do nowoczesnych udogodnień, takich jak wysyłanie SMS-ów i e-maili. Może z czasem zmienią swoje nastawienie. Istnieje wiele baterii przeznaczonych dla osób starszych. Mają duże wyświetlacze, większe klawiatury, lepszy dźwięk i uproszczoną funkcjonalność. Niektóre modele oferują nawet dostęp do aparatu i poczty e-mail. Dowiedz się, jak wybrać odpowiedni telefon komórkowy dla seniora.
Telefon dla seniora
Jak wspomnieliśmy powyżej, najważniejszą cechą telefonu seniora jest łatwość obsługi. Ważny jest między innymi prosty interfejs i fizyczna klawiatura z dużymi przyciskami i wyraźnymi oznaczeniami. Zdecydowana większość tych telefonów posiada również przycisk SOS, którego naciśnięcie łączy telefon ze służbami ratunkowymi lub predefiniowanymi kontaktami. Rozwiązaniem pozytywnie wpływającym na komfort użytkowania jest również stacja ładująca. Po pierwsze sprawia, że telefon jest zawsze gotowy do pracy, a ponadto tworzy nawyk trzymania telefonu w tym samym miejscu. Wiadomo również, że problemy z pamięcią i koncentracją rozwijają się w starszym wieku. Niektóre stacje ładujące mają dodatkową funkcję przywoływania telefonu, jeśli znajduje się on gdzie indziej.
Co powinien zawierać telefon kierowany dla osoby starszej?
Powinien oferować baterię zapewniającą długie godziny pracy (tj. co najmniej kilka dni, w przeciwieństwie do większości smartfonów), duże i najlepiej podświetlane przyciski fizyczne, czytelny ekran, proste menu, opcje trybu głośnomówiącego, szybkie wybieranie i najważniejsze Łączność. Większość z tych telefonów oferuje również dodatkowe funkcje, a ich przydatność w dużej mierze zależy od preferencji osób starszych. Latarki LED wydają się być najbardziej praktyczne. Korzystanie z radia FM, Bluetooth lub kalkulatora może być ograniczone. Większość prostych telefonów przeznaczonych dla seniorów ma również tylną kamerę, ale zwykle dają zdjęcia słabej jakości i mają ograniczone zastosowanie.
Czy smartfon będzie dobrym rozwiązaniem dla osoby starszej?
Jeśli starsza osoba z Twojej rodziny potrafi się obyć ze smartfonem – nie wahaj się. Pomimo skomplikowania, to nadal po prostu telefon i można go używać tylko do jednego – dzwonienia. Warto jednak przedstawić takiej osobie pozytywy, jakie płyną z użytkowania komunikatora internetowego, typu WhatsApp czy Signal. Nie muszą od razu zostawać internautami, oglądać filmów na Youtube czy innych. Ważne jest tutaj po prostu połączenie Was. Warto z taką osobą posiedzieć, wytłumaczyć zasadę działania, pokazać jak wykonywać połączenia głosowe i wideo czy po prostu napisać wiadomość. Szanse na zepsucie czegokolwiek są nikłe i trzeba o tym mówić wprost. Jaki smartfon dla seniora wybrać? Na pewno omijaj te, które mają malutkie ekrany i te, które nie wspierają systemu operacyjnego Android. Cena za „smartfon” na poziomie 200 zł może kusić, ale pamiętaj również o tym, że skądś takowa musi się brać. Smartfon za 500 zł natomiast jest już bardzo dobrym wyborem, bo w tej półce cenowej pojawiają się urządzenia odpowiednio wydajne do zastosowań wybranych przez pryzmat starszej osoby.