Istnieją dwie różne wersje programu systemu operacyjnego Windows — 32-bitowy i 64-bitowy system operacyjny. Różnica w liczbie bitów może znacząco wpłynąć na funkcjonalność systemu, dlatego ważne jest, aby zrozumieć różnice między systemami i wybrać odpowiedni dla swoich potrzeb.
System 32-bitowy a 64 – podstawowe różnice
Liczba bitów określa sposób przetwarzania informacji przez procesor. Procesor 32-bitowy może obsłużyć 4 GB pamięci, a procesor 64-bitowy może obsłużyć do 192 GB pamięci. W architekturach 32-bitowych żaden proces nie może zajmować więcej niż 2 GB, aw systemach 64-bitowych procesy mogą być znacznie większe. Co ważne, w systemach 64-bitowych jest więcej miejsca na programy i aplikacje, nawet jeśli przekroczymy fizyczne 4 GB, to i tak mamy miejsce na zapis. Dzięki temu 64-bitowy system Windows jest bardziej wydajny, szybki i stabilny. Jednocześnie może wykonać dwa razy więcej operacji niż system 32-bitowy. Jednak proces, który w nim zachodzi, nakłada na niego również większe obciążenia. Jednak obecnie nie stanowi to problemu, głównie ze względu na komponenty zainstalowane w komputerze. Nawet najtańsza konfiguracja w sklepie potrafi „podciągnąć” wymagania Windowsa 64. Po rozwoju sprzętu następuje rozwój oprogramowania. Wybór 64-bitowej wersji systemu Windows jest zwykle najlepszym rozwiązaniem. Jeśli stoisz przed wyborem systemu Windows, nie zastanawiaj się dwa razy — lepiej wybrać wersję 64-bitową.
Którą wersję systemu lepiej zainstalować?
Systemy 32-bitowe nadają się przede wszystkim do nieskomplikowanych zadań, a także do sytuacji, w których nie instalujemy wielu programów i aplikacji na naszym komputerze. Można je zastosować do procesorów działających w architekturze 32-bitowej. Są to modele jednordzeniowe, ale obecnie są bardzo rzadkie na rynku. Warto wspomnieć, że jeśli chcemy uruchamiać aplikacje 16-bitowe, nie możemy tego zrobić, gdy mamy 64-bitowe systemy Windows. Kiedy potrzebujemy wydajnych systemów i dużej ilości pamięci fizycznej, egzamin zdają egzamin systemy 64-bitowe. Ta wersja systemu Windows pomoże w programach wielowątkowych, które wykorzystują zaawansowane obliczenia matematyczne. Chociaż obsługujemy programy do przetwarzania wideo i audio, a także programy szyfrujące i arkusze kalkulacyjne, działa również wersja 64-bitowa. Nie można zapomnieć o grach — obecnie większość tytułów wymaga wersji 64-bitowej. Ten system operacyjny powinien być zainstalowany, jeśli masz procesor 64-bitowy. Będzie działać bez zarzutu w systemach Windows 8 i Windows 10. Należy podkreślić, że zarówno systemy 32-bitowe, jak i 64-bitowe mogą być używane bez problemów. Można to zobaczyć nawet w starszych wersjach systemu Windows, takich jak Windows 7 lub Windows 8. Wybór systemu powinien być determinowany głównie typem procesora, co powoduje, że systemy 32-bitowe są obecnie rzadko używane. Osoby o wyższych wymaganiach dotyczących wydajności systemu powinny postawić na więcej bitów. Jeśli mamy więcej niż 4 GB pamięci, to zdecydowanie musimy zainstalować 64-bitową wersję systemu. Łatwiej i praktyczniej będzie zainstalować system 64-bitowy.
Jak sprawdzić wersję systemu Windows?
Aby sprawdzić, która wersja systemu Windows jest zainstalowana na naszym komputerze, musimy przejść do Panelu sterowania. Następnie znajdź i kliknij sekcję System i zabezpieczenia, a następnie wybierz kategorię System. Na tym ekranie zostaną wyświetlone najważniejsze informacje o sprzęcie i oprogramowaniu, w tym typ systemu i procesor. Dodatkowo każdy system Windows ma przypisany unikalny interfejs. Windows 8 zawiera kafelkowe menu, które obejmują cały ekran. Jednak w systemie Windows 10 taki wygląd przyjęły tylko poszczególne elementy paska menu Start. Zarówno Windows 8, jak i najnowsze wersje mają atrakcyjny i, co najważniejsze, wygodny wygląd.