W naszym życiu pojawia się coraz więcej tak zwanych inteligentnych urządzeń. Mamy już smartfony i smart TV zamiast zwykłych telefonów i telewizorów, a miejsce tradycyjnych zegarków coraz częściej zajmują smartwatche czy inteligentne bransoletki. To z pewnością coś więcej niż tylko moda – to efekt szybkiego rozwoju technologicznego. Obecnie dysponujemy rozwiązaniami, które pozwalają różnym urządzeniom łączyć się z siecią lub korzystać z różnych sensorów. W rezultacie otrzymaliśmy wiele nowych, niedostępnych wcześniej funkcji. Jednocześnie ceny wszystkich inteligentnych urządzeń są na tyle atrakcyjne, że są to urządzenia nie tylko dla miłośników gadżetów, ale dla wszystkich klientów.
Dla kogo lepszy będzie smartwatch od smartbandu?
Wielu osobom smartwatche i smartbandy kojarzą się z osobami aktywnymi, uprawiającymi sport. To oni regularnie korzystają z tego typu technologii, która pozwala mierzyć efektywność treningu i motywuje do aktywności fizycznej. Tak naprawdę korzystają z nich także ci, którzy mniej uwagi poświęcają postępom w wybranym sporcie, za to na co dzień korzystają z innych funkcji takich gadżetów. Nie można zaprzeczyć, że inteligentne bransoletki i inteligentne zegarki są szczególnie dostosowane do potrzeb osób uprawiających różne formy aktywności fizycznej. Nie należy ich jednak mylić ze zwykłymi zegarkami sportowymi, które są ograniczone do funkcji związanych ze sportem, na przykład mierzenia tempa, spalonych kalorii i nawigacji GPS. Inteligentne zegarki i inteligentne bransoletki pozwalają użytkownikom robić więcej, w tym wysyłać wiadomości lub korzystać z różnych aplikacji. Wszystko to sprawia, że są idealnym przykładem akcesoriów dla każdego, kto ceni sobie aktywny tryb życia i chce nadal korzystać z funkcji pozwalających na szybką komunikację z innymi.
Czym się różnią te urządzenia i co oferują?
Zastanawiasz się, jaka jest różnica między inteligentną bransoletką a inteligentnym zegarkiem? Różnice są niezbędne. Jeśli chodzi o smartwatche, mamy do czynienia z bardziej zaawansowanym urządzeniem, które w zasadzie działa całkowicie samodzielnie. W większości – choć są wyjątki – są one dostarczane z systemem operacyjnym, więc nie muszą pracować z komputerem ani telefonem. Jednocześnie inteligentne bransoletki zwykle działają w synchronizacji z innym urządzeniem. Najczęściej jest to smartfon, choć smartband można też sparować z laptopem. Inteligentne zegarki i inteligentne bransoletki również różnią się formą. Ten pierwszy jest zauważalnie większy, a drugi jest lżejszy i cieńszy, podobnie jak opaska sportowa. Dlatego sportowcy, którzy preferują inteligentne bransoletki jako lekkie akcesorium, tak chętnie z nich korzystają. Jeśli kupujesz to akcesorium przede wszystkim do celów treningowych, a inne opcje są drugorzędne, warto rozważyć następujące funkcje: Paski. W przypadku smartwatchy i smartbandów pomiary są zwykle wykonywane na nadgarstku, co stwarza większy margines błędu. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to bardzo ważna cecha dla każdego sportowca, zwłaszcza tych, którzy specjalizują się w różnych dyscyplinach; GPS – dla tego typu sprzętu to standard, ale warto upewnić się, że wybrany produkt zawiera taka opcja. Dlaczego jest to takie ważne? Bez nawigacji urządzenie nie będzie w stanie zmierzyć przebytego dystansu, który jest podstawą monitorowania treningów takich jak jogging. Ale to nie wszystko. Dzięki GPS osoby zaangażowane w różne aktywności na świeżym powietrzu nie zgubią się i z łatwością odnajdą drogę do wybranego miejsca; Funkcja „Przypomnienia” – inteligentne zegarki i inteligentne bransoletki mogą stać się asystentami treningowymi, pomagając zaplanować i zrealizować trening oraz cel treningowy. Stanowią nieocenione wsparcie w monitorowaniu wyników sportowych, mierzeniu efektywności i postępów. Dodatkowo mogą sprawić, że trening będzie jeszcze przyjemniejszy, na przykład słuchając za ich pośrednictwem muzyki. Ale nie zapominajmy, że takie akcesorium jest również świetnym motywatorem. Wybierając model dla siebie, warto pamiętać o funkcji przypominania, która dźwiękiem lub wibracją zmotywuje Cię do działania, gdy przyjdzie na to czas.
Smartwartwatch czy smartband? Co wybrać?
Wybór zależy od wielu rzeczy. Przede wszystkim warto zastanowić się, do czego będziemy wykorzystywać tego typu akcesorium. Jeśli zależy Ci na urządzeniu na nadgarstku, być może nawet zastępstwie smartfona, lepiej wybierz smartwatch. Można z niego dzwonić, wysyłać wiadomości, korzystać z aplikacji, nawigować – to tylko niektóre z funkcji, których zakres będzie oczywiście zależny od wybranego modelu. Inteligentne opaski są lżejsze i mają prostszą konstrukcję, co czyni je idealnymi, jeśli szukasz „przedłużacza” do smartfona, który może być trudny w użyciu podczas niektórych czynności, takich jak trening.