Specjaliści przeciwpożarowi są odpowiedzialni za wszystkie sprawy związane z ochroną przeciwpożarową. Kto może być uprawniony do wykonywania zawodu, jakie przysługują mu prawa i obowiązki oraz wiele innych kwestii z tym związanych reguluje ustawa o straży pożarnej. Wszystkie czynności związane z pożarem muszą być wykonywane przez upoważniony i odpowiednio wykwalifikowany personel.
Jakie warunki trzeba spełniać, aby zostać rzeczoznawcą przeciwpożarowym?
Podstawowymi warunkami, które musi spełniać osoba ubiegająca się o uprawnienia na stanowisko Specjalisty ds. Pożarnictwa jest pełnoletność oraz pełna zdolność do czynności prawnych. Może się to wydawać proste, ale potencjalni kandydaci nadal muszą uzyskać niezbędne kwalifikacje wymagane do wykonywania zawodu inżyniera pożarnictwa. Zamiast tego może być inżynierem lub tytułem magistra inżyniera. Taka osoba musi następnie zdać egzamin kwalifikacyjny, który ma potwierdzić umiejętności zdobyte podczas kursu. Jeśli nie spełniasz powyższych warunków, w żadnym wypadku nie możesz zostać ekspertem przeciwpożarowym.
Egzamin na rzeczoznawcę ppoż – jak wygląda?
Potwierdzenie kwalifikacji odbywa się w formie egzaminu, który obejmuje część pisemną i teoretyczną. Podczas pierwszej sesji niedoszły ekspert ds. pożarów jest proszony na piśmie o wyjaśnienie poszczególnych kodów przeciwpożarowych. Sprawdzana jest również jej wiedza techniczna w tej dziedzinie. Osoba, która zamierza zostać strażakiem do takich egzaminów, powinna gruntownie i sumiennie się przygotować, aby mieć pewność, że uzyska odpowiednią liczbę punktów i zakwalifikuje się. W drugiej części egzaminu na Specjalistę ds. Pożarnictwa kandydat musi rozwiązać problem przedstawiony mu przez komisję egzaminacyjną. Generalnie wskazane sytuacje dotyczą najczęstszych codziennych zdarzeń w szkołach, firmach czy na uczelniach. Komisja może odstąpić od części pisemnej egzaminu, jeżeli kandydat przepracował 10 lat w straży pożarnej. Osoba taka otrzymuje od Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej powołanie do wykonywania w/w zawodów.
Jakie są obowiązki rzeczoznawcy ppoż podczas projektowania budynku?
Rzeczoznawcy często spotykają się z klientami, którzy chcą zaoszczędzić na ochronie przeciwpożarowej. W takim przypadku powinni zachować szczególną ostrożność. Każdy, kto projektuje budynek i konsultuje się ze specjalistą, powinien uzyskać od niego informację o niezbędnych przepisach prawa przeciwpożarowych. Nie można ich pominąć, ponieważ PSP nie potwierdzi odbioru budynku i tym samym nie będzie mógł z niego korzystać. O tym, czy wybrane rozwiązanie spełnia wszystkie normy gwarantujące bezpieczeństwo, decydują eksperci przeciwpożarowi. Zdrowie i życie ludzi jest tu najważniejsze, dlatego tak ważna jest odpowiednia ochrona budynków. Oceniając zmiany proponowane przez klientów, rzeczoznawcy przeciwpożarowi muszą wziąć pod uwagę, że zmiany te mogą mieć negatywne, a nawet tragiczne konsekwencje. Powinien również zapewnić, aby cały dopuszczony do użytku sprzęt przeciwpożarowy był odpowiednio certyfikowany i instalowany przez specjalnie wykwalifikowany personel.