Rozdzielczość 4K UHD – Czym jest i czym różni się od FHD?

Rozdzielczość 4K UHD

Rynek telewizyjny zapełnia się coraz to nowymi terminami i nowymi technologiami. Wszystko to dodatkowo poprawia jakość obrazu. Przyjrzyjmy się, czym są Full HD, 4K UHD i 8K UHD, ponieważ w rzeczywistości te terminy to nic innego jak rozdzielczość ekranu. Czym różnią się te technologie?

Czym wyróżnia się rozdzielczość UHD?

Technologia 4K to w zasadzie więcej pikseli, więc obraz jest lepszy, zwłaszcza na dużym ekranie. Termin 4K klasy konsumenckiej jest używany zamiennie z Ultra High Definition. Rozdzielczość 4K (poprawnie nazywana Ultra HD, a nie 4K) zawiera 3840 x 2160 pikseli w telewizorach i monitorach formatu 16:9, czyli 4 razy więcej niż Full HD 1080p. Jednak dokładna licazba pionowych i poziomych pikseli będzie się różnić w zależności od formatu ekranu, np. 4096 x 3112 dla ekranu 4:3 i 4096 x 2160 dla 4K DCI 1,90:1. Niezależnie od formatu ekranu, obrazy są ostre jak brzytwa i ostre w rozdzielczości 4K, dzięki czemu możesz zobaczyć więcej szczegółów. Ponadto technologia 4K często idzie w parze z wysokim zakresem dynamicznym (HDR), który zapewnia szerszą paletę kolorów, wierniejsze odwzorowanie kolorów oraz sprawia, że ​​jasne piksele są jaśniejsze, a ciemne piksele ciemniejsze.

Różnice w rozdzielczościach ekranu

Full HD to nazwa nadana określonej rozdzielczości ekranu: 1920 x 1080 pikseli, czasami zapisywana jako 1080p. Full HD – angielski Full high-definition oznacza wysoką rozdzielczość po polsku. Ultra High Definition — znany również jako UHD, Ultra High Definition Television, UHDTV lub Ultra HD — jest kolejnym krokiem w stosunku do Full High Definition i odnosi się do rozdzielczości dokładnie 3840 x 2160 pikseli (2 x 1920 i 2 x 1080). Standard zapewnia wyraźniejszy i ostrzejszy obraz. Z kolei 4K jest następcą 2K, standardu opracowanego przez Digital Cinema Initiative (DCI), który definiuje rozdzielczość (dwa razy większą niż 2K – 4096 x 1080) i sposób kodowania obrazu cyfrowego dla przemysłu filmowego . Ze względu na to, że nazwy UHD i 4K używane są zamiennie, często możemy spotkać telewizory określane jako 4K UHD lub 8K UHD, podczas gdy w rzeczywistości takie telewizory z technicznego punktu widzenia mogą nie mieć nic wspólnego z 4K.

Co może nam umożliwić oglądanie w rozdzielczości 4K UHD?

Po pierwsze, potrzebujesz ekranu o co najmniej takiej rozdzielczości. Jeśli rozdzielczość ekranu jest niska, obrazy 4K nie będą wyświetlane poprawnie. Potrzebujesz także odpowiednich treści, które oglądamy – filmów, programów. Można uzyskać do niego dostęp za pośrednictwem: Dekodera 4K – Jedną z możliwości uzyskania obrazu 4K jest wyposażenie się w specjalny dekoder jednego z dostawców usług telewizji cyfrowej. Dekodery 4K dostarczają wiadomości filmowe i transmisje na żywo – w tym wiele wydarzeń sportowych. Usługi zewnętrzne (Netflix, YouTube) — Innym sposobem uzyskania dostępu do programów w rozdzielczości 4K jest oglądanie ich online za pośrednictwem serwisu YouTube lub Netflix. Należy jednak pamiętać, że obraz w tak wysokiej rozdzielczości to bardzo duży wolumen w porównaniu do full HD – warto więc wyposażyć się w wystarczająco wydajne, stałe i stabilne łącze internetowe, które zapewni szybkie ładowanie wybranych treści podczas oglądania Programy, które nie nie stymulują buforowania obrazu. Pamiętaj też, że niektóre platformy oferujące filmy lub programy wymagają dodatkowej opłaty za dostęp do obrazów w rozdzielczości 4K. Odtwarzacz Blu-ray — na koniec możesz także oglądać filmy 4K na płycie, a do tego potrzebny jest odtwarzacz Blu-ray. Ponieważ zwykłe odtwarzacze mają różne typy kodowania, konieczny jest zakup nowego modelu przeznaczonego do płyt nagrywających obraz w 4K.

Zawartość artykułu

Bieżące

Polecane treści