Rodzaje wyświetlaczy w telefonach – Który jest najlepszy?

Rodzaje wyświetlaczy w telefonach

Wybierając nowy smartfon, można zrezygnować z wielu rzeczy. Nie każdy musi mieć najlepszy mobilny procesor czy telefon z najlepszym aparatem, ale nie spotkałem ani jednej osoby, która zadowoliłaby się słabym wyświetlaczem. W końcu sprawne operacje dotykowe, jasne obrazy, nasycone kolory, dobre detale i wysoka płynność wpływają bezpośrednio na komfort korzystania z telefonu komórkowego.

Matryca LCD TFT

To jeden z najstarszych rodzajów ekranów dotykowych. Zastosowano go głównie w pierwszych modelach smartfonów, które pojawiły się na rynku na początku lat 2000. Jednak i tak kupisz smartfon z taką matrycą. Ten typ wyświetlacza jest tani i łatwy w produkcji. Jest obecny w tańszych telefonach, takich jak Samsung Galaxy A32. Model ten oferuje łączność 5G, szybkie ładowanie oraz zestaw 4 aparatów. Możesz go kupić w atrakcyjnej cenie. Zaletami wyświetlaczy LCD TFT są: ostry i wyraźny obraz, dobre odwzorowanie kolorów, niewielka waga, niewielkie rozmiary, niski pobór mocy, atrakcyjna cena. Niestety tego typu ekran ma też swoje wady. Najczęściej wymieniane: wąskie kąty widzenia, słabe odwzorowanie kolorów, niska odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Matryca LCD IPS

Jest to zdecydowanie najpopularniejszy typ wyświetlacza. Technicznie można go określić jako LCD z podświetleniem LED. Podświetlenie zwykle znajduje się na górze i na dole urządzenia. Jest równomiernie rozłożony na całej powierzchni ekranu. Wyświetlacze te są instalowane w modelach z niskich i średnich cen. Są uważane za lepsze od wyświetlaczy TFT LCD. Główne zalety wyświetlaczy IPS LCD to: brak wypalania ekranu, wysoka jakość odwzorowania kolorów, doskonała jakość wyświetlanego obrazu, szerokie kąty widzenia. Spośród słabych stron tego rozwiązania warto wskazać wady, a mianowicie problemy z dokładnym odwzorowaniem czerni, niską częstotliwość odświeżania, problemy z równomiernością podświetlenia, ograniczony kontrast. Monitory IPS LCD cieszą się pozytywnymi opiniami, ponieważ oferują dobre parametry w porównaniu do innych rodzajów ekranów. Są szeroko stosowane przez producentów takich jak Apple, Xiaomi i Samsung. Oczywiście przynajmniej raz miałeś smartfon z takim ekranem. Ten typ ekranu nadaje się do przeglądania Internetu, serwisów społecznościowych oraz oglądania filmów i zdjęć.

Matryca OLED/AMOLED

Ten typ matrycy działa zupełnie inaczej niż dwie poprzednio opisane. Tutaj światło jest wytwarzane przez organiczne diody. Główna różnica polega na tym, że ekrany LCD tylko przepuszczają światło, podczas gdy ekrany OLED same generują światło pod wpływem prądu. Są to więc konstrukcje zaawansowane technicznie. Wyświetlacze OLED okazały się znacznie cieńsze niż inne typy wyświetlaczy, ale są również notorycznie drogie. Najczęściej znajdziecie je w droższych flagowcach. Wyświetlacze OLED są chwalone za ultracienką konstrukcję (dzięki której smartfony mogą być płaskie), równomierne oświetlenie całej powierzchni ekranu, doskonałe poziomy czerni, szerokie kąty widzenia i wysoką energooszczędność. Z drugiej strony słabymi stronami wyświetlaczy OLED są: wysokie koszty produkcji (co przekłada się na wygórowane ceny sprzętu), ryzyko wypalenia ekranu. OLED to bez wątpienia najlepszy obecnie rodzaj wyświetlacza na rynku. Co ciekawe, jest też ekran o nazwie AMOLED. Jest to zastrzeżona technologia firmy Samsung. AMOLED jest znany ze swojej energooszczędności, dlatego jest częściej spotykany w smartfonach. Z drugiej strony OLED dominuje w przestrzeni telewizyjnej.

Zawartość artykułu

Bieżące

Polecane treści