Przechowywanie danych w chmurze

Przechowywanie danych w chmurze

Cyfrowe dokumenty, pliki i zdjęcia możemy przechowywać na dyskach komputerów, fizycznych dyskach zewnętrznych lub dyskach w chmurze. Ta ostatnia propozycja zyskuje na popularności – głównie ze względu na wygodę i bezpieczeństwo. Co dokładnie oznacza przechowywanie w chmurze? Jakie pliki można przechowywać i czy są one bezpieczne w chmurze? Jak wgrać zdjęcia lub dokumenty na jeden z najpopularniejszych dysków – Dysk Google? Dowiedzmy Się.

Czym jest chmura?

Cloud computing to pojęcie, które towarzyszy nam od wielu lat – zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Chmura to sieć połączonych ze sobą serwerów należących do dostawcy usług w chmurze, takiego jak Google, Microsoft, Amazon lub Dropbox. Właściciel jest odpowiedzialny za stan maszyn, ich aktualizację, zapewnienie właściwego stanu serwerowni oraz zapobieganie awariom lub dostępowi osób nieupoważnionych. Użytkownicy płacą za usługi w chmurze — na przykład miejsce na dysku, aplikacje biznesowe lub narzędzia — umożliwiające programistom zbudowanie własnej infrastruktury. Tutaj możesz przeczytać więcej o tym, czym jest przetwarzanie w chmurze. Z chmury korzystają użytkownicy prywatni, szkoły i uniwersytety, firmy wszelkiego rodzaju, a także programiści i administratorzy systemów. Chmura to bardzo wygodna alternatywa dla pracy w aplikacjach instalowanych na dyskach komputera lub przechowywania danych na fizycznych nośnikach. W chmurze możemy wykorzystać miejsce na dysku – nawet kilka terabajtów na użytkownika, czy też tworzyć, edytować i zapisywać pliki tekstowe, arkusze kalkulacyjne i prezentacje.

W chmurze, czyli gdzie dane są przechowywane?

Jak widać z powyższych akapitów, chmura to tak naprawdę sieć połączonych ze sobą maszyn należących do usługodawcy. Dane przechowywane w chmurze nie znajdują się w białej kuli na niebie, ale na serwerze stojącym na ziemi. Dostawcy usług w chmurze publicznej, tacy jak Google Cloud, mają centra danych na całym świecie. Centrum danych lub serwerownia – Miejsce, w którym serwery pracują 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i gdzie Twoje dane będą fizycznie przechowywane. Podczas konfigurowania usługi w chmurze (takiej jak Google Workspace) dla swojej firmy określasz region, w którym przechowywane są dane Twojej organizacji. Podobnie jak w przypadku usługi Google Cloud Platform – należy wskazać lokalizację instancji. Wybór fizycznej lokalizacji serwera jest szczególnie ważny z punktu widzenia RODO. Organizacje z krajów UE muszą przechowywać dane na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). Europejski Obszar Gospodarczy obejmuje Niemcy, a najbliższe Polsce centrum danych Google Cloud znajduje się obecnie we Frankfurcie. Region Google Cloud w Warszawie ogłoszony na 2021 rok.

Czy chmura jest bezpieczna?

Bezpieczeństwo jest podstawą działania dostawców usług w chmurze na rynku. Chmura nie istniałaby, gdyby świadczone usługi były podatne na ataki. Google zatrudnia ponad 500 ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa i bezpieczeństwa informacji, którzy dbają o najwyższy poziom bezpieczeństwa usług Google Cloud. Istnieje również fizyczne zabezpieczenie maszyn – centra danych są projektowane i budowane przez ekspertów, którzy biorą pod uwagę zagrożenia pożarowe, powodziowe, przerwy w dostawie prądu itp., odpowiadają za odpowiednie warunki, temperaturę, odpowiednią wilgotność powietrza oraz dostęp do serwerów fizycznych jest ograniczony do ściśle ograniczonych grup pracowników. Dane w chmurze są szyfrowane — w stanie spoczynku (szyfrowanie w stanie spoczynku), w trakcie przesyłania (szyfrowanie w trakcie przesyłania) i w użyciu (szyfrowanie w użyciu). Tylko klient ma dostęp do klucza szyfrowania – nawet nikt w Google nie może odczytać danych przechowywanych na jego serwerach.

Zawartość artykułu

Bieżące

Polecane treści