Dom to miejsce, w którym chcemy czuć się bezpiecznie. Czasami jednak wystarczy jedna nieuwaga, aby zniszczyć cały nasz dobytek. Niestety, pożary domów nie należą do rzadkości. Często w przypadku pożaru zagrożony jest nie tylko dom i materiał, ale także nasze zdrowie i życie. Dlatego ochrona przeciwpożarowa jest szczególnie ważna. Warto poznać i podświadomie poznać przyczynę pożaru. Na szczęście wprowadzenie kilku zmian w sposobie budowy i użytkowania domów może uchronić nas przed poważnymi konsekwencjami uszczerbku na zdrowiu i mieniu.
Sprawna instalacja elektryczna
Niesprawne instalacje elektryczne, gazowe i grzewcze są częstą przyczyną pożarów. Niestety, wystarczy spięcie spowodowane zwarciem w zmywarce, pralce czy telewizorze, by zwiastować katastrofę. Dlatego bardzo ważne jest regularne przeprowadzanie przeglądów tych instalacji i monitorowanie ich stanu technicznego. Ważne jest również regularne sprawdzanie stanu gniazdek, włączników i kabli. Ważne jest również przestrzeganie podstawowych zasad. Nie przeprowadzaj samodzielnie różnych modyfikacji. W rzeczywistości, projektując swój dom i instalując go, powinieneś wziąć pod uwagę bezpieczeństwo. Warto wybrać najlepsze materiały i powierzyć montaż specjalistom. Pozostawienie elektroniki bez jej wyłączenia jest równie niebezpieczne, dlatego warto upewnić się, że zostawiasz wszystko bezpiecznie za każdym razem, gdy z niej korzystasz. Ważne jest również dokładne czyszczenie naczyń w kuchni, ponieważ pozostały tłuszcz może być łatwopalny.
Dbaj o komin wolny od sadzy!
Niebezpieczne warunki pożarowe mogą wystąpić, jeśli zaniedbasz sprawdzenie pieca i komina. Pożary sadzy w kominach okazały się niezwykle niebezpiecznym zjawiskiem. Może powodować pękanie kominów i, co gorsza, wznoszenie się żaru, który dymi ludzi. Konieczne jest jak najszybsze wezwanie służb ratowniczych, zwłaszcza straży pożarnej. Nie wolno samemu wlewać wody do komina. Powstała para może wydmuchać komin. Straż pożarna gasi takie pożary stawiając ekran ograniczający dopływ tlenu i wypełniając palenisko piaskiem. Aby zapobiec tej nieprzyjemnej sytuacji, należy regularnie sprawdzać komin. Należy to robić dwa do czterech razy w roku, w zależności od używanego paliwa.
Sposoby na wczesne zapobieganie oraz walkę z pożarem
Bardzo ważnym elementem w domu jest przenośna gaśnica. Nie jest obowiązkowy dla użytkowników prywatnych, ale warto go mieć, bo nigdy nie wiadomo, kiedy może uratować życie. Jaką gaśnicę najlepiej wybrać? Najczęściej stosowanym środkiem gaśniczym jest gaśnica przenośna typu ABC. Służy do gaszenia cieczy, ciał stałych i gazów. Powinien znajdować się w miejscu łatwo dostępnym dla tych, którzy mogą z niego korzystać. Idealnie powinien to być korytarz, przedpokój lub inne miejsce w pobliżu potencjalnego źródła zapłonu. Oczywiście członkowie rodziny powinni być zaznajomieni z obsługą gaśnicy. Także, jeśli to możliwe, warto kupić gaśnicę domową AF (gaśnicę kuchenną), jej użycie nie zniszczy zgaszonych przedmiotów i nie sprawi, że będziemy musieli długo sprzątać. Zapobiegnie skutkom przypadkowego pożaru w kuchni. Najlepiej wyposażyć dom w czujniki czadu i dymu, które natychmiast powiadomią nas o niebezpieczeństwie. Istnieje wiele inteligentnych urządzeń, takich jak inteligentne detektory, które automatycznie odcinają dopływ wody w przypadku awarii urządzenia elektrycznego lub są podłączone do systemu alarmowego w celu zasygnalizowania awarii w urządzeniu elektrycznym lub gazowym. Nie zapomnij sprawdzić poziomu naładowania baterii w wykrywaczu.