Ochrona przeciwpożarowa – czym jest?

ochrona przeciwpożarowa

W skrócie, zgodnie z przepisami, ochrona przeciwpożarowa odnosi się do realizacji przedsięwzięć mających na celu ochronę życia, zdrowia i mienia oraz środowiska przed pożarem, klęskami żywiołowymi lub innymi lokalnymi zagrożeniami. Gaszenie pożarów można rozumieć jako zapobieganie pożarom i klęskom żywiołowym, dostarczanie sił i środków oraz prowadzenie różnych działań ratowniczych.

Jak powinna wyglądać ochrona przeciwpożarowa?

Działania straży pożarnej powinny koncentrować się na zapobieganiu pożarom. Jednak w przypadku pożaru (lub innego zdarzenia) celem ochrony przeciwpożarowej jest zminimalizowanie szkód, jak najtańsza likwidacja i posiadanie kogoś (wspomniana siła gwarancyjna) i co (zapewnienie finansowania) do likwidacji. Ustawa o Straży Pożarnej stanowi, że obejmuje to między innymi wszelkie działania mające na celu zapobieganie takim działaniom – do których należy przede wszystkim przestrzeganie wszystkich nakazów i zakazów objętych ustawą, a także kontrolowanie przestrzegania przepisów przeciwpożarowych, za które państwo Jednostka straży pożarnej. Właściciele budynków i urządzeń mają obowiązek chronić je przed zagrożeniami i ewentualnymi pożarami. Należy spełnić wymagania techniczno-budowlane itp. Wyposażyć obiekt w urządzenia przeciwpożarowe i zapewnić ich konserwację lub zagwarantować bezpieczeństwo i możliwość ewakuacji w sytuacjach awaryjnych.

Jakie istnieją środki ochrony przeciwpożarowej?

Ustawa o ochronie przeciwpożarowej określa normy i przepisy, jakie powinny spełniać instalacje i urządzenia przeciwpożarowe. Każdy z nich musi posiadać zaświadczenie o wpisie wydane przez uprawnioną jednostkę. Przepisy i ustawy przeciwpożarowe nakazują, jak dobrać odpowiedni sprzęt. Środki gaśnicze dzielą się na: Podstawowy sprzęt gaśniczy – przeznaczony do gaszenia pożarów pierwszego stopnia lub małych pożarów, np. gaśnice, koce gaśnicze, hydranty wewnętrzne. Ochrona przeciwpożarowa – nadaje się do zabezpieczania konstrukcji stalowych, przepustów instalacyjnych, przewodów wentylacyjnych oddymiających. Systemy Sygnalizacji Pożaru – Są to urządzenia, które mogą samodzielnie wykrywać potencjalne zagrożenia, takie jak czujki dymu, syreny.

Przepisy dotyczące ochrony przeciwpożarowej

Najważniejsze zapisy w tym zakresie zawarte są w ustawie z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej oraz aktach wykonawczych do niej, czyli rozporządzeniach Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Środowiska, Gospodarki, Transportu i Gospodarki Wodnej oraz Rolnictwa i Wsi Rozwój . Polskim organem odpowiedzialnym za ochronę przeciwpożarową jest Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, którego zadaniem jest zapewnienie sił i środków dla ww. ochrony.

Zawartość artykułu

Bieżące

Polecane treści