Laptopy i komputery stacjonarne są często równie odpowiednie do różnych celów. Jednak w zależności od naszych oczekiwań, przyzwyczajeń czy stylu życia wybór jednego z nich może okazać się lepszym rozwiązaniem. W tym artykule na kilku przykładach odpowiemy na pytanie, kiedy warto zdecydować się na laptopa, a kiedy komputer stacjonarny.
Do jakich zastosowań najlepiej sprawdzi się laptop?
Laptop jest lepszym wyborem, jeśli komputer służy przede wszystkim do codziennych, mniej wymagających zadań, takich jak edycja dokumentów, przeglądanie Internetu czy oglądanie filmów. W takich zastosowaniach laptop oferuje odpowiednią wydajność (nieco mniejszą niż komputer stacjonarny), ale jednocześnie zapewnia mobilność, której z oczywistych względów nie może zapewnić komputer stacjonarny. Lekki i kompaktowy laptop zapewnia długi czas pracy na baterii, bez problemu zmieścimy go do plecaka czy torby i zabierzemy do szkoły, pracy czy na uczelnię, niezbędne dokumenty i dokumenty będziemy mieć przy sobie, z komputerem możemy się udać praktycznie wszędzie. , mobilność laptopa sprawdza się nie tylko poza domem – dotyczy również mieszkań, a korzystanie z laptopa w dowolnym miejscu daje nam większą swobodę niż z komputera stacjonarnego. Co więcej, laptopa z w pełni wyposażonym systemem operacyjnym (jak np. HP Aero 13 z Ryzen 5 5600U, który waży nie więcej niż 1 kg!) można kupić już za około 2500-3000 zł. W podobnej cenie można znaleźć gotowe komputery stacjonarne o podobnej lub nieco wyższej wydajności, ale w tym przypadku również musimy liczyć się z koniecznością dokupienia monitora i innych akcesoriów, takich jak klawiatura, mysz czy nawet głośników.
Projektowanie grafiki 3D, granie w gry
W tym przypadku wybór wydaje się oczywisty. Jeśli potrzebujemy komputera o dużej mocy do bardziej wymagających zadań, takich jak tworzenie grafiki 3D czy edycja wideo i pozwalających nam grać w najnowsze gry, lepszym rozwiązaniem wydaje się komputer stacjonarny. Komputery stacjonarne nie tylko zapewniają wystarczającą wydajność dla takich aplikacji, ale (w przeciwieństwie do laptopów) umożliwiają także modernizację komponentów w razie potrzeby, dzięki czemu są bardziej przyszłościowym rozwiązaniem. Jedną z wielkich zalet komputerów stacjonarnych, zwłaszcza dla bardziej zaawansowanych użytkowników, jest możliwość samodzielnego złożenia komputera, w tym doboru odpowiednich, optymalnych podzespołów (nie tylko procesora i karty graficznej, ale także np. szybkości pamięci RAM czy mniejszych opóźnień – co jest w zdecydowanej większości przypadków niemożliwy w laptopach) oraz możliwość overclockingu, czyli zwiększenia częstotliwości taktowania procesora, układu graficznego i VRAM-u czy pamięci operacyjnej, co czasem może znacznie poprawić wydajność komputera. Komputery stacjonarne są również generalnie cichsze pod obciążeniem, a awaria jednego elementu nie oznacza, że należy wymienić całą jednostkę.
Czy do wymagających zadań musimy korzystać z PC?
Jednak nawet w przypadku wymagających aplikacji nie ograniczamy się do komputerów stacjonarnych. Laptop sprzedawany obecnie za około 5500 zł może zapewnić podobny poziom wydajności za podobną cenę jak komputer stacjonarny z podobnymi podzespołami. Dobrym przykładem jest karta graficzna do laptopa z wydajnym 8-rdzeniowym procesorem (takim jak Intel Core i7-11800H lub AMD Ryzen 7 5800H) i układem graficznym RTX 3060 (który w wersji mobilnej ma więcej jednostek obliczeniowych niż symulowany GPU) w przypadku! ). Należy jednak pamiętać, że zastosowanie wydajnych podzespołów w małej obudowie laptopa znacznie utrudnia odprowadzanie ciepła, dlatego podczas długich i intensywnych sesji pracy laptop może się nagrzewać, a wentylatory układu chłodzenia mogą hałasować bardziej niż w przypadku komputery osobiste. Jednak laptopy, nawet z tak wydajnymi podzespołami, bezbłędnie zarządzają energią podczas mniej wymagających zadań (i pozwalają nam dostosować się do potrzeb), dzięki czemu są ciche i chłodne podczas codziennych zadań oraz zapewniają długi czas pracy na baterii.