Karty eSIM to prawdziwa rewolucja! Jest następcą karty SIM i zapewnia swobodę i elastyczność. Pozwala prowadzić aktywne życie bez ograniczeń i pozostawać w kontakcie z najbliższymi. Jak to działa? Dowiedz się, czym jest karta eSIM w telefonie, smartwatchu i tablecie i dlaczego warto jej używać.
Co oznacza eSIM?
eSIM to skrót od wbudowanej karty SIM. Jest to całkowicie wirtualna karta SIM, którą użytkownik otrzymuje cyfrowo i wystarczy, że w ciągu kilku sekund aktywuje ją na swoim urządzeniu. Karta umieszczona jest w niewielkim module osadzonym na stałe w smartfonie, smartwatchu lub tablecie. W przeciwieństwie do tradycyjnych kart SIM nie jest to karta fizyczna, ale karta cyfrowa, którą można zdalnie pobrać i zapisać, a następnie aktywować na urządzeniu. W praktyce oznacza to, że nie trzeba już fizycznie wkładać karty SIM do telefonu. Urządzenie łączy się z siecią komórkową tak, jakby miało zwykłą kartę SIM. Może być również używany jako DualSIM, gdzie druga karta będzie fizyczną kartą SIM (na przykład z pakietem danych).
Czym eSIM różni się od zwykłej karty SIM?
Embedded SIM, określana jako eSIM, to całkowicie wirtualna karta SIM. Oznacza to, że nie istnieje on fizycznie, a użytkownicy mogą go otrzymać jedynie w formie cyfrowej. Po prostu pobierz go tak, jakbyś robił zdjęcie lub film, i aktywuj go. Aktywacja takiej karty SIM w urządzeniu trwa zaledwie kilka sekund i jest bardzo prosta. Jak to działa? Tego typu karty trzymane są w jednym z modułów Twojego smartfona, smartwatcha lub tabletu. Oznacza to, że fizyczna karta SIM staje się zbędna, ponieważ nawet bez fizycznej karty SIM urządzenie może łączyć się z siecią tak, jakby miało włożoną normalną kartę SIM. Dzięki temu urządzenia mogą być cieńsze i bardziej funkcjonalne. Eksperci branży mobilnej są zgodni i twierdzą, że eSIM wkrótce stanie się dominującym rozwiązaniem na rynku i zastąpi standardową plastikową kartę SIM.
Jak używać eSIM?
Moduły eSIM, które mogą zastąpić tradycyjne karty SIM, są stosowane w coraz większej liczbie urządzeń. Pojawiły się nawet doniesienia, że wkrótce smartfony nie będą miały standardowego gniazda na kartę SIM, a będą obsługiwać wyłącznie eSIM. Ale co ze starymi smartfonami? Niestety tutaj sprawa jest nieco skomplikowana, gdyż nie wszystkie starsze smartfony można wyposażyć w wspomniane moduły. Niestety, bez niego nie można korzystać z wirtualnej karty eSIM. Skąd wiesz, czy Twój smartfon obsłuży nowy typ karty SIM? Najlepiej sprawdzić to w specyfikacji urządzenia. Oczywiście jednym z najpowszechniejszych i najpopularniejszych urządzeń, które mogą obsługiwać karty eSIM, będą smartfony. To najczęściej spotykany zestaw urządzeń, ale nie jedyny! Drugim popularnym urządzeniem obsługującym eSIM jest tablet, ale coraz częściej także laptop. Ta opcja może szczególnie zainteresować osoby, które pracują w terenie i ze względów bezpieczeństwa nie chcą łączyć się z publicznymi sieciami WiFi. eSIM można teraz aktywować także w smartwatchach! Dostęp do sieci w zegarku znacznie zwiększa jego funkcjonalność. Między innymi może obsługiwać połączenia, wysyłać i odbierać wiadomości tekstowe oraz komunikować się przez Internet – nawet z dala od smartfona. Nie musisz już nosić telefonu na siłownię, pobiegać, a nawet po prostu iść na zakupy, aby pozostać w kontakcie.