Przedsiębiorcy opodatkowani na zasadzie ogólnej lub metodą liniową mają prawo do odliczenia kosztów od dochodu. Tym samym zmniejsza kwotę podatku, który należy wpłacić do urzędu skarbowego. Jednak nie wszystkie wydatki można zaliczyć do wydatków służbowych. Warto więc wiedzieć, które z nich można odliczyć od dochodu, aby fiskus nie kwestionował naszego naliczonego podatku. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, kiedy wydatek nie może być kosztem.
Osiągnięcie przychodu a koszty
Niezbędnym kryterium zaliczenia kosztu do kosztów uzyskania przychodów jest wpływ danego wydatku na przychód osiągany przez spółkę. Dlatego musi być ściśle powiązany z prowadzoną działalnością. Oznacza to, że osoba prowadząca salon fryzjerski może kupić szampon do swojego salonu i zaliczyć go do kosztów uzyskania przychodów. Produkt jest związany ze świadczonymi usługami i przynosi firmie zyski. Tym samym kwotę netto faktury zakupu można odliczyć od przychodu. Jeśli jednak mechanik przeznaczy pieniądze firmy na zakup szamponu do własnych celów, nie będzie mógł wliczyć tego wydatku w swoje koszty.
Wydatki, które zostały wykluczone przez ustawodawcę
Art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że ustawodawca wyłącza niektóre wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów. Nie mają zatem wpływu na wysokość podatku. Należą do nich spłata pożyczek i kredytów (z wyłączeniem odsetek), koszty związane z płaceniem podatków dochodowych i od spadków i darowizn, koszty związane z płaceniem podatku VAT (z wyjątkami), koszty egzekucyjne związane z niespłacaniem długów, składek na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy, fundusze solidarnościowe i inne fundusze, wpłaty na pracownicze plany kapitałowe, wynagrodzenia własne, grzywny i kary zasądzane w postępowaniach karnych, karno-skarbowych i administracyjnych, kary za nieprzestrzeganie przepisów ochrony środowiska, koszty i Odszkodowania. Co ciekawe wśród wielu opłat można wyróżnić także opłaty reprezentacyjne. W szczególności są to usługi związane z usługami gastronomicznymi, zakupem żywności, napojów (w tym napojów alkoholowych). Warto tutaj zauważyć, że opłata za reprezentację jest kontrowersyjna, ponieważ w niektórych przypadkach granica między reprezentacją a tym, co stanowi reklamę, jest cienka. Dobrym przykładem jest prezent dla kontrahenta. Jeżeli nasi klienci otrzymają od nas w prezencie drogie alkohole, czekoladę lub produkty kawowe lub herbaciane, nie będziemy mogli zaliczyć takich prezentów do kosztów uzyskania przychodów. Jeśli jednak podarujemy mu zeszyt, długopis lub inny produkt z logo naszej firmy, może to zostać potraktowane jako reklama. Dlatego może to być koszt wolny od podatku. Jeśli produkt jest zbyt drogi, nawet z logo firmy, można to oficjalnie zakwalifikować jako chęć przypodobania się klientom. Oznacza to, że prawdopodobnie zostanie zakwestionowany przez urząd skarbowy.
Wydatki prywatne a koszty uzyskania przychodu
Wydatków związanych z celami prywatnymi nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Czasami jednak przedsiębiorcy ponoszą wydatki związane z celami osobistymi i działalnością biznesową. W takim przypadku przysługuje mu prawo do odliczenia kosztów od przychodu, ale tylko w zakresie związanym z prowadzoną działalnością gospodarczą. W celu ograniczenia nadużyć związanych z celami prywatnymi ustawodawca dopuszcza możliwość kierowania przez przedsiębiorców podróży służbowych, ale tylko wtedy, gdy są one ściśle związane z działalnością gospodarczą. Wartości dietetyczne nie mogą przekraczać limitów określonych przepisami prawa. To samo dotyczy kursów prowadzonych przez właścicieli firm. Jeśli chce zaliczyć podane opłaty związane z ukończeniem kursu do kosztów stanowiących przychód, musi wykazać, że wiedza, którą zdobywa na kursie, jest mu niezbędna w prowadzonej przez niego działalności.