Jak się zachować podczas pożaru samochodu?

Jak się zachować podczas pożaru samochodu

Samochód na stałe wpisał się w krajobraz miejski Polski i świata. Nie wyobrażamy sobie życia bez nich. Nie tylko służą one naszej codziennej pracy czy wyjazdom wakacyjnym, ale wiele firm i biznesów nie miałoby możliwości rozwoju bez dużej floty pojazdów. Jednak w Polsce każdego dnia zapala się około 27 samochodów, przy czym w jednym pożarze średnio dochodzi do strat rzędu 15 000 zł. Co warto wiedzieć o pożarach samochodów?

Jakie są przyczyny powstawania pożarów samochodów?

Wyciek z silnika — jeśli z silnika wycieknie olej podczas jazdy, przegrzane hamulce mogą wytworzyć wystarczającą ilość iskier, aby podpalić samochód. Uszkodzona miska olejowa jest również częstą przyczyną wycieków oleju. Wady techniczne samochodu – Specyfika danej marki samochodu może wpływać na podatność na samozapłon. Przed zakupem danego modelu warto zapoznać się ze statystykami. Samodzielne naprawy i modyfikacje – Mamy na myśli nieostrożne naprawy lub modyfikacje, które wykonuje się we własnym zakresie bez udziału doświadczonego mechanika. Tak się składa, że ​​nawet źle zamontowane radio samochodowe może spowodować katastrofalne w skutkach awarie i zwarcia prowadzące do samozapłonu. Przegrzewanie się samochodu – Może się to wydawać błahe, w końcu każdy chce zimą jeździć ciepłym samochodem, ale przeciążenie układu grzewczego może spowodować zwarcie. Zardzewiałe styki bezpiecznika — przerwanie ciągłości obwodu może spowodować nagrzewanie się i stopienie styków bezpiecznika, co jest częstym skutkiem zwarcia w instalacji. Nieszczelny układ paliwowy – wyciekające paliwo może się łatwo zapalić, nawet od iskier z małych kamieni uderzających w metalowe części samochodu. Podgrzany katalizator w kontakcie z paliwem – Katalizatory mogą nagrzać się do temperatury 600°C i kontakt z paliwem lub nawet jego oparami może spowodować pożar wewnątrz pojazdu. Palenie w samochodzie – wystarczy zaparkować na suchej pościeli lub trawie.

Jak można zapobiegać pożarom samochodów?

Zadbajmy o stan techniczny auta. Najważniejszy jest przegląd i fachowa naprawa. Mechanicy dokładnie sprawdzają układ elektryczny i paliwowy. Nie zapomnij o gaśnicy w samochodzie. Podstawowy 1kg to absolutne minimum. Czasami warto dołożyć kilka złotych i kupić większy, najlepiej 4-6 kg. Według ekspertów, gaśnica samochodowa poradzi sobie z większością pożarów spowodowanych zwarciami elektrycznymi lub wyciekami oleju lub benzyny, ale im większa gaśnica, tym lepsza jej skuteczność i zdolność gaszenia pożarów. Oczywiście założeniem jest to, że ta gaśnica zostanie szybko zużyta. W samochodzie też nie palimy! Historia pokazuje, że więcej niż jeden raz pożar wywołał niedopałek papierosa rzucony na tylne siedzenie.

Czy przegląd gaśnicy jest obowiązkowy?

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministerialnym z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie infrastruktury. W zależności od stanu technicznego pojazdu oraz zakresu niezbędnego wyposażenia, w pojeździe musi znajdować się gaśnica. Powinien znajdować się w łatwo dostępnym miejscu. Z kolei ustawa Prawo o ruchu drogowym (art. 66 ust. 2) stanowi, że „instalacje i urządzenia pojazdu służą w szczególności zapewnieniu bezpieczeństwa ruchu drogowego i ochronie środowiska przed negatywnymi skutkami”. W związku z tym przepisy nie stanowią, że gaśnice muszą być regularnie kontrolowane. W praktyce jednak policja często sprawdza daty ważności. Następnie odnoszą się do powyższych przepisów dotyczących utrzymania sprzętu w należytym stanie. Czyli dostaniesz mandat za nie sprawdzenie gaśnicy? Nie, tylko dlatego, że go nie ma. Na gaśnice, które nie zostały sprawdzone, możemy otrzymać maksymalnie jedno zamówienie. Ale co ze zdrowym rozsądkiem? Warto zadbać o własne bezpieczeństwo i mieć pod ręką gaśnicę. Przeterminowane mogą nie działać prawidłowo, aw przypadku pożaru nie będziemy w stanie ugasić ognia.

Zawartość artykułu

Bieżące

Polecane treści