Leasing pojazdu to nic innego jak ścisłe połączenie leasingu i kredytu. Otóż w tym przypadku leasingodawca zobowiązuje się oddać samochód innemu podmiotowi do używania na czas określony, na podstawie przygotowanej umowy leasingu. Z kolei podmiot korzystający z pojazdu zobowiązuje się do płacenia stałych miesięcznych rat leasingowych. Ta forma umowy jest bardzo chętnie wykorzystywana przez szerokie grono przedsiębiorców, gdyż wiąże się z wieloma wymiernymi korzyściami. Ponadto obejmuje to możliwość zakupu nowego samochodu po niskich kosztach, oprócz możliwości zakupu, gdy umowa leasingu dobiega końca.
Jak powinien zostać zaksięgowany leasing samochodu?
Przede wszystkim należy zaznaczyć, że od 2019 roku limit dla używanych samochodów osobowych i ciężarowych wynosi 150 000 zł. Są to oczywiście pojazdy użytkowane na podstawie podpisanych umów leasingowych. W związku z tego typu rozliczaniem leasingu samochodowego należy zaznaczyć, że wszelkie faktury związane z opłatami leasingowymi powinny być księgowane w zakładce „Wydatki”, a następnie w zakładce „Leasing lub Wynajem Samochodu”. Należy zatem mieć na uwadze, że podobny schemat dotyczy wynajmu i leasingu pojazdów.
Księgowanie faktury zaliczkowej za leasing samochodu
W przypadku faktur przedpłaconych za wynajem samochodu należy pamiętać, że przedpłata ta nie powinna stanowić podstawy do uznania wydatku za koszt. Dzieje się tak zwłaszcza dlatego, że przepisy polskiego prawa wyraźnie wskazują, że sprzedawca uprawniony do otrzymania takiej zaliczki jest prawnie zobowiązany do zapłaty podatku VAT organom podatkowym. Ponieważ tak jest, nie ma natychmiastowego potwierdzenia zaliczki. W związku z tym nabywca leasingowanego pojazdu nie jest uprawniony do zaliczenia tego wydatku na poczet kosztów uzyskania przychodów.
Co należy wiedzieć o rozliczaniu leasingu samochodu?
Każda płatność VAT, niezależnie od jej wysokości, trafia do tzw. rejestru VAT (w tym przypadku jest to zakup samochodu). Otóż należy pamiętać, że jeżeli opłata została naliczona na fakturze VAT, to kwota ta zostanie wliczona do opłaty netto i zostanie doliczona do nieodliczonej części VAT. Leasing pojazdu to nic innego jak ścisłe połączenie leasingu i kredytu. Otóż w tym przypadku leasingodawca zobowiązuje się oddać samochód innemu podmiotowi do używania na czas określony, na podstawie przygotowanej umowy leasingu. W związku z tego typu rozliczaniem leasingu samochodów należy zwrócić uwagę, aby wszelkie faktury związane z opłatami leasingowymi były księgowane w zakładce „Wydatki”, a następnie w zakładce „Leasing lub Wynajem Samochodu”. Zaliczki stanowią podstawę uznania wydatków za koszty. Dzieje się tak zwłaszcza dlatego, że przepisy polskiego prawa wyraźnie wskazują, że sprzedawca uprawniony do otrzymania takiej zaliczki jest prawnie zobowiązany do zapłaty podatku VAT organom podatkowym. Każda płatność VAT, niezależnie od jej wysokości, trafia do tzw. rejestru VAT (w tym przypadku jest to zakup samochodu).