Jak rozliczać koszty paliwa w firmie?

Jak rozliczać koszty paliwa w firmie?

Obecnie w wielu przedsiębiorstwach konieczne jest korzystanie z samochodów osobowych. Jego eksploatacja może być wliczona w koszt firmy, ale wszystko zależy od tego, jak będzie użytkowany i czyją jest własnością. W końcu pojazd może być prywatny, dzierżawiony, dzierżawiony lub całkowicie komercyjny. W każdym przypadku rozliczenie kosztów paliwa będzie wyglądało nieco inaczej. Czy to podatek dochodowy czy VAT. Jak miałoby wyglądać takie rozliczenie?

W jakich przypadkach można odliczyć 100% podatku VAT?

100% ulga w podatku VAT jest możliwa tylko wtedy, gdy samochód jest używany wyłącznie do celów działalności gospodarczej, a przedsiębiorca musi być czynnym podatnikiem. Odliczenia mogą dotyczyć zakupu pojazdu oraz kosztów związanych z jego użytkowaniem, w tym kosztów poniesionych na paliwo. Oczywiście nikt nie pozwoliłby właścicielowi firmy odliczyć VAT na słowo. Przedsiębiorca musi więc udowodnić, że samochód faktycznie jest używany wyłącznie do wykonywania obowiązków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. W tym celu należy: zgłosić samochody osobowe do urzędu skarbowego na formularzu VAT-26; prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, czyli kilometrów; ustalić firmowe zasady użytkowania samochodu; jeżeli pojazd jest używany nie tylko przez pracodawcę, ale także przez pracowników, ten ostatni punkt jest szczególnie ważny.

W jakich przypadkach można zdecydować się na odliczenie 50% podatku VAT od wydatków?

Obniżenie VAT o 50% to dobre rozwiązanie dla tych, którzy są pewni lub przewidują, że samochód będzie służył również do celów prywatnych. W każdym razie przedsiębiorcy, którzy nie chcą przechodzić przez wspomniane wyżej formalności, mogą się na nie zdecydować. Decydując się na 50% ulgę VAT, nie musisz zgłaszać pojazdu do urzędu skarbowego ani prowadzić ewidencji przebiegu. Przy fakturowaniu możesz uwzględnić 75% wartości netto faktury plus 50% podatku.

Samochód wzięty w leasing a odliczenie VAT

Dziś coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na leasing pojazdów. Nie tylko z powodu niższych opłat, ale także ze względu na ulgę w podatku VAT. Jeśli samochód jest używany zarówno do celów służbowych, jak i prywatnych, 75% jego wartości można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Jeśli jednak samochód jest używany wyłącznie do celów służbowych, podatek VAT podlega odliczeniu w 100%. Trzeba jednak ponownie przejść przez pewne formalności, a mianowicie prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu i zarejestrować samochód we właściwym urzędzie skarbowym na formularzu VAT-26. Kiedy samochód osobowy jest środkiem trwałym przedsiębiorstwa? Nie każdy zdaje sobie sprawę, że stosunkowo często konieczne jest zaklasyfikowanie samochodu osobowego jako środka trwałego należącego do przedsiębiorstwa. W takim przypadku można odliczyć 75% VAT. Dzieje się tak w przypadku, gdy pojazd należy do przedsiębiorcy lub jego współwłaścicieli, jest wolny od wad i zdatny do jazdy oraz będzie używany w celach zarobkowych lub zostanie przekazany innej osobie na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub dzierżawy. Pojazdy zalicza się również do środków trwałych, jeżeli są używane dłużej niż rok lub gdy wartość początkowa pojazdu jest wyższa niż 10 000 zł

Zawartość artykułu

Bieżące

Polecane treści