Wybierając pralkę musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań związanych z jej funkcjonalnością. Wybór będzie zależał od liczby programów prania, elementów sterujących, ładowności i rozmiaru. Zauważymy również, czy ładuje się od góry, czy od przodu. Choć nie jest to łatwe zadanie, musimy również wiedzieć, że decyzja o wyborze nie jest ostateczna dla prawidłowego funkcjonowania sprzętu. Ostatnim, ale nie mniej ważnym elementem po zakupie jest prawidłowe podłączenie. Jak podłączyć pralkę, aby działała idealnie i służyła nam przez długie lata – radzimy w naszym poradniku.
Co trzeba wiedzieć przed rozpoczęciem podłączania pralki do instalacji
Podłączenie pralki nie jest czynnością skomplikowaną, ale warto się do niej przygotować. Najpierw czytamy instrukcję montażu. Znajdziemy tam minimalne i maksymalne odległości do niezbędnych obiektów. Upewnij się, że masz pod ręką wszystkie potrzebne elementy montażowe. Jeśli czegoś nam brakuje, powinniśmy to zdobyć przed podłączeniem urządzenia. Będziesz także potrzebował kilku małych narzędzi, takich jak poziomica i odpowiedni zestaw kluczy. Ważnym krokiem jest odkręcenie zabezpieczenia transportowego jakim jest śruba blokująca bęben. Jeśli tego nie zrobimy i uruchomimy pralkę, może ona ulec uszkodzeniu. Najpierw musimy zdecydować, gdzie chcemy umieścić urządzenie. Zwykle będzie to łazienka lub specjalnie do tego przeznaczone pomieszczenie, ale nie ma tabu, aby umieścić pralkę w kuchni, garderobie czy nawet przedpokoju. Zanim zabierzemy się do pracy sprawdźmy dwie rzeczy: jak podłączona jest pralka i odpływ, a raczej jak podłączony jest odpływ pralki. Te dwa połączenia określą jego położenie. Pralka nie będzie działać prawidłowo bez niezbędnej instalacji. Podłoga w miejscu instalacji powinna być gładka i gładka, ale nie śliska. Urządzenie jest również narażone na wibracje, jeśli chcemy postawić pralkę na łatwo ślizgających się płytkach, takich jak dywany. W takim przypadku możemy dodatkowo podłożyć pod urządzenie specjalną podkładkę antypoślizgową, która zapobiegnie ewentualnemu przesuwaniu się podczas obracania.
Jakie instalacje są wymagane do podłączenia pralki?
Pralka musi być podłączona do dwóch instalacji. Jednym z nich jest instalacja elektryczna, a drugim instalacja wodno-kanalizacyjna. O ile w pierwszym przypadku nie ma nic skomplikowanego, bo wystarczy włożyć wtyczkę do gniazdka (lub musimy zadbać o to, żeby urządzenie było zlokalizowane w miarę możliwości bez użycia przedłużaczy), o tyle w przypadku wody i kanalizacji jest to bardziej skomplikowane . Jeśli czujemy się niekomfortowo z tego typu aktywnością, możemy skorzystać z pomocy ekspertów. Procedury są nieskomplikowane, ale nie każdy musi wiedzieć, jak podłączyć pralkę. Warto również zauważyć, że jego prawidłowa instalacja może mieć wpływ na użytkowanie, wydajność i długowieczność. Do niedawna pralki nie były podłączane do zimnej wody. Jednak coraz więcej osób ma tendencję do podłączania urządzeń do ciepłej wody. Dzięki temu skraca się czas potrzebny do podgrzania wody, oszczędzając energię elektryczną. Pralka jest standardowo wyposażona w oddzielne przyłącze wody. Bez tego pralkę można podłączyć do kranu wanny, prysznica, a nawet umywalki. Wtedy będziemy potrzebować dodatkowego zaworu. Warto zaznaczyć, że takie rozwiązanie nie może być trwałe, a jedynie tymczasowe. To połączenie nie jest ani praktyczne, ani estetyczne. Podczas podłączania urządzenia zamknij główny centralny zawór wodny. Podłączając pralkę do rury doprowadzającej wodę, gumowy wąż, który zwykle jest przymocowany do urządzenia, zakładamy na zawór ścienny i zaciskamy metalowym pierścieniem. Podczas podłączania pamiętaj, aby nie zaginać węża zbyt mocno – może to spowodować zatkanie w przyszłości.
Odprowadzenie brudnej wody
Po praniu pralka odpompowuje brudną wodę. W tym celu podłączamy go do odpływu. Włóż wąż spustowy pralki do końca rury spustowej i zabezpiecz ostrożnie, aby nie wypadł. Tak zwana metoda powinna mieć średnicę co najmniej 40 mm. Tak samo jak z podłączeniem do wody, ten sam odpływ – powinno być osobne wyjście dla tego urządzenia. Gdybyśmy nie mieli oddzielnego odpływu, brudna woda spływałaby bezpośrednio do toalety, wanny lub umywalki. Korzystając z tego rozwiązania warto zainwestować w specjalne uchwyty na wąż, które utrzymają go w miejscu i zapobiegną przesuwaniu się, co mogłoby spowodować rozpryskiwanie się wody użytej do jego mycia na podłodze.