Przed rozpoczęciem działalności gospodarczej, na etapie pomysłu i planowania, kluczowym czynnikiem zapewniającym powodzenie przedsięwzięcia jest przygotowanie dokładnego i kompleksowego biznesplanu. Jest to konieczne nie tylko przy staraniu się o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej czy o kredyt, ale zawsze wtedy, gdy racjonalnie i odpowiedzialnie realizujesz swoje działania planistyczne.
Czym tak właściwie jest biznesplan?
Biznes plan to dokument, który kompleksowo przedstawia cele, wizję i tematykę działalności. Jej główną cechą jest odpowiedź na pytanie, czy dana czynność przyniesie wymierny zysk finansowy. Pozwala określić sposób prowadzenia biznesu i określa, czy dany pomysł na biznes ma szansę powodzenia. Dobrze napisany biznesplan może również precyzyjnie uporządkować wszystkie plany związane z rozpoczęciem i dalszym prowadzeniem firmy, pomaga usystematyzować kolejność podejmowanych działań oraz wskazuje, które czynniki będą miały wpływ na powodzenie biznesu, a które na porażkę biznesową.
Co musi zawierać każdy biznesplan?
Przygotowując biznesplan (jeszcze przed rozpoczęciem działalności, np. w celu zabezpieczenia kapitału początkowego) należy go dostosować do rodzaju prowadzonej działalności i konkretnego przedsiębiorcy. W tym celu konieczna jest kompleksowa analiza rynku, analiza możliwości udanego wejścia na dany rynek oraz analiza zagrożeń. Do najważniejszych elementów, o których zawsze trzeba pamiętać podczas pisania biznesplanu należą: Dokładnie i dokładnie uchwycić najważniejsze i krytyczne informacje, które znajdą się w treści biznesplanu. Przy opisywaniu przedsiębiorców i biznesów ważne jest również zdefiniowanie przedmiotu działalności przedsiębiorstwa oraz opisanie misji firmy i wskazanie celów, jakie realizuje. W tym przypadku oprócz wskazania oczywistego celu finansowego (czyli generowania dochodu) warto wskazać inny cel, niekoniecznie finansowy.
Co jeszcze można zawrzeć w biznesplanie?
Biznesplan powinien również zawierać wyczerpujący opis oferowanego produktu lub usługi. W tym momencie najlepiej zrobić analizę SWOT i wyjaśnić, dlaczego oferowana usługa lub produkt jest lepszy od innych obecnych na rynku. Analiza SWOT powinna uwzględniać czynniki społeczne, technologiczne, etyczne i ekonomiczne, które mogą mieć wpływ na działalność firmy. Należy również wziąć pod uwagę względy polityczne i możliwe ograniczenia prawne oraz opisać mocne i słabe strony pomysłu na biznes. Warto zwrócić uwagę na to, co wyróżnia je spośród innych. Biznes plan powinien również zawierać szczegółowy opis planów inwestycyjnych spółki. Cecha ta powinna być jak najbardziej szczegółowa, aby kolejne etapy, takie jak planowanie finansowe i kalkulacje, były bardziej precyzyjne i dokładne. W tym miejscu należy również podać źródło finansowania działalności oraz, jeśli jest to pożyczka, warunki na jakich pożyczka zostanie udzielona. Niezbędnym elementem każdego dobrze opracowanego biznesplanu jest również opis planów finansowych przedsiębiorstwa. Należy wymienić przychody, koszty, zysk i inne elementy przedsiębiorstwa. Dobry biznesplan powinien zawierać konkretne wyliczenia, prognozy i liczby.