Jak działa drukarka laserowa?

Jak działa drukarka laserowa?

Kilka lat temu drukarki laserowe były znacznie droższe niż drukarki atramentowe, ale to się zmieniło. Z tego powodu coraz więcej osób korzysta z drukarek laserowych w domu. Sprzęt, który wcześniej był używany głównie przez firmy z dużymi budżetami, jest teraz częścią wyposażenia dla użytkowników prywatnych. Chociaż nazwa „laser” sugeruje, że wewnątrz drukarki znajduje się mały laser, w większości przypadków tak nie jest. Jak właściwie działa drukarka laserowa i jak jest zbudowana? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

Jak zbudowana jest drukarka laserowa?

Drukarka laserowa zasadniczo składa się z trzech jednostek – nie będziemy szczegółowo omawiać wszystkich elementów drukarki – a ich zadania to: precyzyjne przetwarzanie informacji cyfrowych (tj. obrazów, tekstu itp.), nakładanie koloru na arkusz papieru, do Paper i prowadzenia arkusza, podzespoły elektroniczne odpowiedzialne za przenoszenie danych graficznych i tekstowych sterowane są przez specjalistyczne oprogramowanie – dzięki temu możemy liczyć na wierne odwzorowanie kolorów. Podawanie papieru i prowadnica papieru nie wymagają szerszego omówienia – zespół prowadnicy papieru i czujniki zapewniają prawidłowe działanie tego elementu. Jednak problem nakładania koloru na papier zasługuje na dogłębną analizę – o ile łatwo sobie wyobrazić, jak działałaby drukarka atramentowa, o tyle w przypadku drukarki laserowej jest to nieco trudniejsze.

Jak powstaje nadruk w drukarkach laserowych?

Po pokryciu światłoczułego bębna tonerem zaczyna on obracać się na papierze dostarczanym przez podajnik. Tutaj do gry wchodzą elektrody wyładowcze, które „resetują” ładunek statyczny tonera – i ląduje on we właściwym miejscu na kartce papieru. Cały opisany cykl jest powtarzany wielokrotnie – do pełnego wydrukowania strony może minąć kilka obrotów lub obrotów bębna światłoczułego. Ostrze czyszczące usuwa resztki tonera z bębna. Wydaje się, że to wszystko — ale na tym etapie toner nie jest ustawiony. Wystarczy jedno uderzenie lub mocne uderzenie w drukarkę, aby ją rozwalić. Ostatnim etapem drukowania jest utrwalenie tonera – robią to dwa wałki: podgrzewany i dociskowy. Dzięki obróbce cieplnej i ciśnieniu nadruk jest trwały.

Zalety drukarek laserowych

Drukarki laserowe mają wiele zalet, które sprawiają, że są tak popularne (cena nie jest już barierą w zakupie). Do najważniejszych zalet drukarek laserowych należą: Szybkość druku – w standardzie około 20 stron na minutę (zarejestrowane wyniki dotyczą modelu Xerox 9700 – do 120 stron na minutę!). Druk wysokiej jakości – Kierowca odpowiada za prawidłowy dobór kolorów oraz precyzję aplikacji tonera. Trwałość wydruków – Po podgrzaniu toner jest wciskany w papier i utrwalany, dzięki czemu nie musisz się martwić o smugi i smugi (w przypadku wymiany kasety z tonerem). Wysoka wydajność – toner jest znacznie bardziej ekonomiczny niż tusz. Niskie koszty eksploatacji — zwłaszcza jeśli drukarka jest wyposażona w diody LED (mniejsze zużycie energii, łatwiejsza obsługa — i mniej ruchomych części). W większości przypadków można użyć dobrej jakości tonera zastępczego – tańszego w druku

Zawartość artykułu

Bieżące

Polecane treści