Chyba każdy z nas spędza niedzielne popołudnie przed telewizorem. Czas leci, ale czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się, ile prądu zużywa nasz telewizor, kiedy odpoczywamy? Najnowsze telewizory LED generalnie zużywają mniej energii niż starsze modele, ale zależy to od wielu czynników, w tym zastosowanych ustawień, rozmiaru czy technologii. Ile prądu zużywa telewizor i jak to sprawdzić? Na te i inne pytania odpowiemy w kolejnym artykule.
Ile prądu pobiera telewizor?
Kupując telewizor często kierujemy się takimi parametrami jak jakość obrazu i dźwięku, marka, rozmiar czy cena. Często zapominamy o efektywności energetycznej. Warto jednak przyjrzeć się temu czynnikowi, aby zobaczyć, ile energii zużywa Twój telewizor. Odpowiednie informacje można znaleźć na etykiecie energetycznej. Wybierając telewizor, zwróć uwagę na ocenę efektywności energetycznej. Im jest wyższy, tym bardziej ekonomiczny jest model. Efektywność energetyczna określana jest według tzw. Energy Efficiency Index lub EEI. A jest najbardziej wydajny, a G najmniej wydajny. Pamiętaj jednak, że nie tylko poziom energii wpływa na wysokość rachunku. Zużycie energii zależy również od wielkości ekranu. Na przykład bardzo energooszczędny 50-calowy model może zużywać więcej energii niż mniejszy 32-calowy telewizor o niższej mocy znamionowej. Dlatego wartość na etykiecie nadal ma znaczenie. W mniejszym prostokącie poniżej wielkości klasy zobaczysz informację o tym, ile energii zużywa dane urządzenie w trybie włączonym, natomiast w większym prostokącie (obok) producent podaje szacunkowy roczny model zużycia energii.
Telewizory z matrycą LED
Często wybieramy urządzenie o większym rozmiarze, ponieważ wygodniej ogląda się na nim filmy. Zależy nam również na maksymalnej jakości obrazu, na którą duży wpływ ma rodzaj matrycy. Dlaczego o tym mówimy? Ponieważ średnie zużycie energii telewizora LED zależy również od zastosowanej matrycy. Warto więc zwrócić uwagę na kwestię wydajności i zadać sobie pytanie, ile watów zużywa telewizor LED i ile zużyje w ciągu roku, co przekłada się na rachunki. Przykłady i obliczenia z tym związane pomogą nam odpowiedzieć na te pytania. Standardowy model telewizora wyposażony w matrycę LED ma typowo 32-calową przekątną i zużywa około 20-25 W w trybie włączonym, co daje zużycie 35-40 kWh rocznie. Nie dotyczy to jednak urządzeń z dodatkowymi gadżetami lub opcjami, więc te obliczenia są szacunkowe. Bardziej zaawansowane modele o takich samych wymiarach jak standardowy odbiornik mogą zużywać do 50 kWh rocznie. Dlatego kupując coś z zaawansowaną technologią, upewnij się, że ma najwyższą możliwą klasę energetyczną. Wtedy koszty eksploatacji będą znacznie niższe.
Pobór prądu przez telewizor a opłaty za prąd
Najważniejszą rzeczą w rocznych obliczeniach jest wiedza, ile watów ma twój telewizor. Co to oznacza w praktyce? Chodzi o pobór mocy podany w specyfikacjach dla danego modelu. Dane techniczne poszczególnych modeli odbiorników zwykle zawierają zużycie energii na 1000 godzin pracy, czyli średnio ponad 2,5 godziny na dobę użytkowania urządzenia. W Polsce trzeba zapłacić średnio 0,65 zł za 1 kWh (stawka z 2022 r.), np. jeśli policzyć dla modelu, który zużywa 120 kWh na 1000 godzin, to mniej niż 77 zł rocznie. Suma ta obejmuje również takie elementy, jak aktywne źródła, podatek VAT, opłaty dystrybucyjne i akcyza. Ile prądu zużywa telewizor na godzinę? Obliczenie nie powinno być dla nas trudne, jeśli znamy roczne zużycie energii przez telewizor w kWh/1000 godzin. Wystarczy podzielić daną kWh przez 1000. Jeśli więc przykładowy odbiornik ma zadany pobór mocy 120 kWh/1000 godzin, to zużywa 0,12 kWh (120 watów) na godzinę, co przekłada się na koszt poniżej 8 groszy. Warto zaznaczyć, że jest to średnia w standardowym trybie wyświetlania. Mocne podświetlenie czy inne funkcje poprawiające jakość obrazu przekładają się na nieco większe zapotrzebowanie na moc. Ile prądu zużywa telewizor w trybie gotowości? Tryb gotowości jest od lat standardową funkcją telewizorów. Dzięki temu nie będziemy musieli za każdym razem używać przycisku na obudowie, aby włączyć odbiornik. Kolorowe diody informują nas, że wystarczy nacisnąć przycisk na pilocie, a urządzenie natychmiast się uruchomi.