Przy wyborze nowego telewizora wielu konsumentów kieruje się zasadą, że większy oznacza lepszy rozmiar i rozdzielczość. Jednak nie zawsze gwarantuje to satysfakcję z zakupu. Odległość, z jakiej oglądasz telewizję, odgrywa kluczową rolę w odbiorze obrazu. Dlatego zamiast decydować, jaką przekątną ekranu wybrać, lepiej wcześniej przeanalizować jego możliwą lokalizację i odległość od miejsca oglądania. Co rozmiar odbiornika ma wspólnego z tym parametrem i jak go dobrać, aby uzyskać najlepszą odległość między nim a sofą?
Jak dobrać wielkość telewizora do pomieszczenia?
Kiedy zaczynasz zastanawiać się nad przekątną ekranu i jego rozdzielczością, powinieneś zacząć od określenia, gdzie Twój telewizor będzie najczęściej oglądany. Ustawienie odległości sofy od odbiornika pozwoli w pełni wykorzystać możliwości urządzenia. To z kolei uchroni Cię przed przepłacaniem za różnicę w jakości, która tak naprawdę nie będzie zauważalna gołym okiem. Należy również wziąć pod uwagę lokalizację telewizora. Do małego salonu o powierzchni zaledwie kilkunastu metrów kwadratowych nie warto wybierać ogromnego odbiornika. Może to uniemożliwić ustawienie mebli i zająć zbyt dużo miejsca na ścianie. Nieco mniejsze modele nadają się do pomieszczeń takich jak sypialnia czy jadalnia, ponieważ zwykle nie pełnią tak ważnej roli jak salon, który zazwyczaj jest miejscem spotkań wszystkich członków rodziny. Poza analizowaniem liczb pod kątem przekątnych czy odległości, nie zaszkodzi kierować się prostą estetyką i zdrowym rozsądkiem.
Odległość od TV a jego przekątna
Gdy już znasz odległość między kanapą a miejscem, w którym zostanie ustawiony telewizor, możesz przejść do rozważenia przekątnej odbiornika i jego rozdzielczości oraz określenia dla nich najlepszych wartości. Jedną z podstawowych zasad jest to, że im niższa rozdzielczość ekranu, tym dalej powinieneś widzieć. Najprostsza formuła, oparta na możliwościach ludzkiego wzroku, pozwala dopasować optymalną przekątną odbiornika w zależności od odległości odbiornika od kanapy i rozdzielczości matrycy. Za pomocą kalkulatora odległości od telewizora można ją obliczyć w następujący sposób: Telewizor Full HD — 4 do 4,5 cm na cal przekątnej (średnio 4,2 cm); Telewizor Ultra HD (4K) — 4 do 4,5 cm na cal przekątnej odległości 2,1 cm. Uzyskane wyniki wskazują na maksymalną rozdzielczość, którą warto wybrać. Powyższy wzór dotyczy tylko schematu ramy niesztywnej. Całkowicie możliwe jest odejście od tych zasad. Jeśli więc sofa lub łóżko znajduje się 3,5 metra od telewizora, możesz wybrać model Full HD o przekątnej około 80 cali lub model 4K UHD o przekątnej do 160 cali. Formuła pozwala również w podobny sposób obliczyć optymalną odległość, z jakiej należy oglądać telewizję, w stosunku do przekątnej wybranego odbiornika.
Z czym wiąże się wybór telewizora?
Jedną z zasad wyboru telewizora spełniającego oczekiwania konsumentów jest wybór jak największego rozmiaru ekranu. Trzymając się podstawowych założeń opartych na możliwościach oka, nikt nie ma wrażenia, że wybrał zbyt duży model. To stwierdzenie jest niezwykle rzadkie wśród ludzi. Wybór telewizora swoich marzeń wcale nie jest łatwym zadaniem. Po pierwsze, warto pamiętać, że większy nie zawsze znaczy lepszy. Czasami nie warto decydować się na konkretny rozmiar, ponieważ nie zmienia on znacząco jakości obrazu odbieranego przez oko. Różnice są widoczne tylko przy pewnych wartościach innych parametrów ze względu na odległość odbiornika od miejsca oglądania. Powyższy artykuł dotyczy jedynie regulacji odległości ekranu od sofy lub fotela i związanych z tym kryteriów przekątnej i optymalnej rozdzielczości. Wybór modelu telewizora wiąże się z wieloma innymi kwestiami, takimi jak możliwość sparowania z nim akcesoriów, wzbogacające go technologie, HDR, obecność inteligentnych telewizorów i inne dodatkowe funkcje.