Data wykonania usługi na fv – kiedy można uznać usługę za wykonaną?

Data wykonania usługi na fv

Data sprzedaży a data faktury — jaka jest różnica? To pytanie często nurtuje przedsiębiorców, ponieważ wpływa na to, kiedy powstają zobowiązania podatkowe, czy to na podstawie podatku dochodowego od osób fizycznych, czy VAT. Sprawdźmy, jak prawidłowo fakturować.

Data wystawienia faktury

Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług (art. 106i ust. 1) faktura powinna być wystawiona do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu następującym po wykonaniu usługi lub dostarczeniu towaru. Zasada ta dotyczy również: fakturowania (w przypadku zarejestrowania paragonu do ewidencji sprzedaży) osobom fizycznym, które na ich zlecenie nie prowadziły działalności handlowej, faktur przedpłaconych dokumentujących wpływ całości lub części należności. Co ważne, jeśli w miesiącu realizowana jest więcej niż jedna transakcja z danym kontrahentem, przedsiębiorca może wystawić fakturę zbiorczą, na której zostaną uwzględnione wszystkie transakcje zrealizowane w danym miesiącu. Jeśli chodzi o faktury, istnieje wiele wyjątków od ogólnej zasady. Faktury muszą być wystawione nie później niż: 90 dni od daty imprezy – jeżeli impreza obejmuje książki drukowane – Nie obejmuje map, czasopism, czasopism drukowanych i ulotek, z wyłączeniem usług artystycznych. 28b, Import stanowiący usługi, dotyczący dostawy książek drukowanych, z wyłączeniem map, czasopism, czasopism drukowanych i ulotek, w terminie 60 dni od dnia dostarczenia towaru – dodatkowo, jeżeli umowa przewiduje zwrot publikacji, w w którym to przypadku Faktura zostanie wystawiona nie później niż 120 dni od daty pierwszego wydania towaru do 30 dnia od daty wykonania usługi budowlanej lub budowlano-montażowej,

Kiedy można wcześniej wystawić fv VAT?

W wyjątkowych przypadkach ustawodawca przewidział również możliwość wystawienia faktury na 60 dni przed sprzedażą (art. 106i ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług). Termin ten został przedłużony z 2022 r. w ramach zmian wprowadzonych przez polską umowę. Do końca 2021 roku faktury można wystawiać nawet na 30 dni przed sprzedażą. Od 2022 r. faktury muszą być wystawiane nie wcześniej niż 60 dni przed: dostawą towaru lub wykonaniem usługi, otrzymaniem pełnej lub częściowej zapłaty przed dostawą towaru lub wykonaniem usługi. Faktura nie może być wystawiona w tym terminie, jeżeli zawiera informację o okresie rozliczeniowym, którego dotyczy, jeżeli dotyczy: usług i dostaw towarów z następującymi po sobie terminami płatności (tzw. ust. 3 i 4) Usługi takie jak najem, dzierżawa, najem, ochrona, opłaty za media – art. 19 sekund. Pkt 4 pkt 5 ustawy o podatku od towarów i usług.

Data wykonania usługi – data sprzedaży

Zazwyczaj data sprzedaży powinna znajdować się na fakturze. Jest to jeden z elementów wymaganych przez art. Ustawa o VAT 106e. Datą sprzedaży jest data dostarczenia towaru lub wykonania usługi. Na fakturze mogą być użyte określenia: data sprzedaży lub data dostawy/usługi. W przypadku gdy data wystawienia faktury jest tożsama z datą sprzedaży, nie ma potrzeby umieszczania daty sprzedaży na fakturze zgodnie z Art. 106e ust. Pkt 1.6 ustawy o podatku od towarów i usług. Potwierdzeniem powyższego stanowiska jest interpretacja Naczelnika Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy z dnia 26 czerwca 2014 r. o sygn. ITPP3/443-188/14/AT, w której czytamy: „Ustawa 106e zawiera Katalog informacji do uwzględnienia na fakturze I, tak, zgodnie z ustępem 1 pkt 6 niniejszego artykułu, faktura powinna zawierać datę dostawy lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi lub otrzymania zapłaty, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4 data, jeżeli jest określona i różni się od daty wystawienia faktury.”

Zawartość artykułu

Bieżące

Polecane treści