Czym się kierować kupując monitor do komputera?

Czym się kierować kupując monitor do komputera?

Jaki monitor do komputera wybrać? Jaka jest różnica między matrycami TN, IPS i MV stosowanymi w wyświetlaczach? Kiedy perspektywa ma znaczenie? Jaki współczynnik ekranu jest najlepszy dla monitorów biurowych, monitorów graficznych i monitorów wideo. Zalecamy, gdy w monitorze ważna jest wysoka jasność lub kontrast. Dowiesz się, dlaczego czas reakcji jest kluczową cechą monitora do gier i jakie cechy powinien mieć nowoczesny monitor ogólnego przeznaczenia.

Wybór przekątnej ekranu i rozdzielczości

Jeśli pierwszą myślą podczas zakupów jest zakup monitora komputerowego o jak największej przekątnej, to warto się nad tym zastanowić. Musimy sobie uświadomić, że większa przekątna wcale nie oznacza wygodniejszej pracy. Czasami wystarczy nam nawet 19- lub 20-calowy monitor. Nasze decyzje powinniśmy zacząć od wielkości pomieszczenia w danym pomieszczeniu i odległości między nami a monitorem. Monitor powinien znajdować się nie dalej niż 50 cm od naszych oczu. Warto też przyjąć zasadę, że cały ekran monitora powinniśmy widzieć oczami bez poruszania głową. W przeciwnym razie siedzenie przed monitorem przez dłuższy czas może powodować bóle głowy. Mówiąc o rozdzielczości, parametr ten jest bardzo ważny przy obróbce filmów i zdjęć. Odpowiada za szczegóły obrazu. Duża przekątna wyświetlacza daje nam duży obszar roboczy i pozwala lepiej wykorzystać wysoką rozdzielczość.

Rodzaje matryc wykorzystywane w monitorach

Ze względu na niski koszt matryce TN są najczęściej stosowane w tańszych wyświetlaczach. Przekłada się to jednak na niższą jakość obrazu i węższe kąty widzenia w porównaniu do innych rodzajów matryc (IPS i VA). Dzięki charakterystyce technologii matrycy TN są w stanie osiągnąć niezwykle szybki czas reakcji oraz wysoką częstotliwość odświeżania matrycy. Z tego powodu wybierają je gracze, którym zależy na płynnej i dynamicznej rozgrywce. W matrycy TN ziarna kryształu tworzą pasek, którego końce leżą na szklanej płytce, prostopadle do siebie. Światło przechodząc przez tak ułożone kryształy zmienia swoją polaryzację o 90 stopni. W matrycy IPS cząsteczki ciekłych kryształów są równoległe do siebie i do powierzchni ekranu. Technologia ta umożliwia imponującą jakość obrazu matrycy IPS. Doskonale odwzorowują kolory, z wyjątkiem czerni, która dla wielu osób nie jest wystarczająco głęboka. Oferują również bardzo szerokie kąty widzenia w pionie i poziomie. Matryce IPS są powszechnie stosowane w profesjonalnych wyświetlaczach i sprzęcie biurowym. Monitory graficzne i monitory do obróbki zdjęć również powinny je mieć. Świetnie nadają się do oglądania filmów dzięki szerokim kątom widzenia i doskonałemu odwzorowaniu kolorów. Matryca VA to kompromis pomiędzy matrycami TN i IPS. Jakość obrazu jest lepsza niż TN, nieco gorsza niż IPS. Mają dobre czasy reakcji i szerokie kąty widzenia. Ich największymi atutami są wysoki kontrast i duża szczegółowość obrazu. W tego typu panelu kryształy są umieszczone pionowo i ukośnie względem powierzchni ekranu. Ze względu na sposób ułożenia matryc podzieliliśmy je na dwie podgrupy: MVA (Multi-domain Vertical Alignment) – kryształy są przechylone na boki i nieregularnie ułożone oraz PVA (Patterned Vertical Alignment) – mniejsza prędkość działania w zamian za niższe także koszty produkcji i wyższy kontrast.

Inne parametry monitorów

Szerokie kąty widzenia – ponad 170 stopni – oznaczają brak degradacji obrazu (koloru i jasności) na monitorze, gdy ekran jest odchylony do tyłu lub oglądany z boku. Przy słabych kątach widzenia – mniejszych niż 160 stopni – nawet lekkie przechylenie monitora do tyłu lub na bok może spowodować, że zobaczymy obrazy o niższej jasności, niższym kontraście i innych kolorach w niektórych obszarach ekranu. czas reakcji to po prostu czas w milisekundach, który określa, ile czasu zajmuje pojedynczemu pikselowi całkowite włączenie i wyłączenie. Krótko mówiąc, pokazuje nam, jak ekran poradzi sobie z ruchomymi obrazami. Jeśli to monitor biurowy, w ogóle nie przejmuj się tym parametrem. Ale jeśli chodzi o monitory do gier, warto się temu przyjrzeć. Jako gracz lubiący dynamiczne gry powinieneś wybrać monitor o najszybszym czasie reakcji. W prawie wszystkich specyfikacjach monitorów podawane są dwie wartości współczynnika kontrastu: statyczny i dynamiczny, na podstawie danych producenta. Reguły i metody pomiaru kontrastu dynamicznego stosowane przez różnych producentów dają bardzo wysokie wartości, sięgające nawet stu milionów (100 000 000:1). Jednak w wielu przypadkach parametr ten ma niewielkie znaczenie dla oceny rzeczywistej jakości obrazu i nie warto się nim kierować przy wyborze monitora.

Zawartość artykułu

Bieżące

Polecane treści