Producenci wyświetlaczy cały czas wprowadzają nowe technologie graficzne. Łatwo zgubić się w labiryncie tajemniczych skrótów i oznaczeń. Dlatego w tym artykule przyjrzymy się rozwiązaniu o nazwie AMOLED. Co to jest i co wyróżnia go spośród innych ekranów? Wyjaśniamy!
Czym jest AMOLED?
LED, OLED, AMOLED, QLED – te nazwy są znane miłośnikom nowinek technologicznych, ale dla przeciętnego nabywcy mogą być czarną magią. Wiele osób nie zwraca uwagi na technologię ekranu przy zakupie telewizora, tabletu czy smartfona. Okazało się to dużym błędem, ponieważ od tego zależała wygoda użytkowania, jakość obrazu i postrzeganie kolorów. Czym jest AMOLED i czy warto inwestować w ekran wykonany w tej technologii? Czas się dowiedzieć! AMOLED – co to za skrót? AMOLED jest akronimem angielskiego terminu Active-Matrix Organic Light-Emitting Diode, a jego wolne tłumaczenie odnosi się do układu aktywnej matrycy, który emituje światło z diod organicznych. Ta złożona definicja kryje w sobie nową i popularną klasę wyświetlaczy OLED, wykonanych z organicznych diod elektroluminescencyjnych. Co to jest ekran AMOLED? Co to jest w skrócie? Mówiąc najprościej, nazwa opisuje ulepszoną wersję wyświetlacza OLED. Wyświetlacze AMOLED są wyposażone w tranzystor cienkowarstwowy (TFT), który kontroluje przepływ prądu przez każdy piksel. Odpowiednie obwody dostarczają napięcie do materiałów katody i anody, stymulując pośrednią warstwę organiczną. Taki układ zapewnia możliwość aktywacji każdego piksela z osobna i zapewnia szybszą reakcję ekranu niż wyświetlacze wykonane w technologii OLED.
Jak działa wyświetlacz AMOLEDowy?
Aby wyjaśnić, czym jest AMOLED i jak działa, konieczne jest krótkie wyjaśnienie budowy i działania OLED. Diody OLED powstają w wyniku kontaktu dwóch polimerów LEP z różnymi typami półprzewodników — jednym typu n (przewodnik elektronowy), a drugim typu p (przewodnik dziurowy). Układ ten uzupełniają katoda i anoda. Nałożono je na zewnętrzną powierzchnię polimeru typu chwytowego, a powstałą strukturę podłączono następnie do źródła zasilania. Pomiędzy katodą a anodą oraz polimerem LEP zastosowano specjalne substancje, które wpływają na żywotność, jasność i barwę emisji diody. Diody OLED służą do tworzenia ekranów pasywnych (OLED z pasywną matrycą) i aktywnych (OLED z aktywną matrycą). Aktywne wyświetlacze AMOLED wykorzystują tranzystory cienkowarstwowe (TFT) do sterowania oświetleniem każdego pojedynczego piksela. Umieszcza się je bezpośrednio na katodzie, pod warstwą polimeru. Tablica tranzystorów TFT precyzyjnie kontroluje jasność każdego subpiksela przez określony czas. Dzięki tej technologii możliwe jest tworzenie ekranów cieńszych, lżejszych i lepszej jakości niż ich poprzednicy, np. ekrany LED. Charakteryzują się również niskim zużyciem baterii, co wydłuża żywotność urządzeń mobilnych z wyświetlaczami AMOLED. Dzięki zastosowaniu dodatkowego białego piksela (oprócz standardowych odcieni czerwieni, błękitu i zieleni) ekrany AMOLED mogą pochwalić się doskonałym odwzorowaniem kolorów.
Gdzie został zastosowany pierwszy taki wyświetlacz?
AMOLED to technologia wykorzystująca organiczne diody OLED. Każdy pojedynczy subpiksel na ekranie AMOLED składa się z trzech emitujących światło diod organicznych. Dzięki temu ekrany te nie wymagają dodatkowego podświetlenia. Ta właściwość diod OLED pozwala zmniejszyć grubość ekranu do 1mm! Ekrany AMOLED nie są niczym nowym, ponieważ technologia ta pojawiła się po raz pierwszy w smartfonie Samsung Galaxy S w 2010 roku – pierwszym z popularnej serii. Samsung jest obecnie jednym z największych producentów wyświetlaczy AMOLED, obok LG Display. Jednak droga do popularyzacji ekranów AMOLED jest długa i wyboista. Pierwszy smartfon z wyświetlaczem AMOLED z matrycą PenTile miał wiele wad, z których jedną z najpoważniejszych był widoczny wzór pikseli na ekranie. Liczba pikseli w gęstym wyświetlaczu może naprawić ten błąd. Co więcej, ekrany AMOLED są ciągle udoskonalane, dzięki czemu można je obecnie uznać za jedno z najpopularniejszych rozwiązań technologicznych w urządzeniach mobilnych.