Wśród wielu kwestii związanych z bezpieczeństwem online i prywatnością online coraz więcej słyszysz o VPN. Ale tak naprawdę, czym jest VPN i jak działa? Czy to bezpieczne narzędzie? Czy naprawdę chroni prywatność w Internecie? Czy jest to przydatne w życiu codziennym? Do czego służą VPN i czy warto z nich korzystać? Dowiedz się z tego obszernego przewodnika.
Co to jest VPN?
VPN (Virtual Private Network) to specjalna usługa, która umożliwia łączenie się z Internetem za pomocą szyfrowanego tunelu, który ukrywa i maskuje dane przesyłane przez sieć oraz rzeczywisty adres IP i lokalizację użytkownika korzystającego z niej. Definicję VPN można sformułować w następujący sposób: Jest to tunel sieciowy wykorzystujący serwer pośredniczący i odpowiednie protokoły komunikacyjne do przesyłania zaszyfrowanych danych z urządzenia użytkownika do miejsca docelowego w Internecie. VPN ze względu na swoją specyfikę ma wiele zastosowań. Używają ich firmy, różne organizacje oraz użytkownicy domowi. Korzystając z VPN, urządzenia mobilne, takie jak komputery, telefony czy tablety, urządzenia sieciowe, takie jak routery, czy urządzenia służące do rozrywki (konsole do gier i telewizory) mogą łączyć się z Internetem.
Co daje VPN?
VPN kieruje Twój ruch przez zdalny serwer, szyfrując go w trakcie. Zwykle, gdy próbujesz uzyskać dostęp do strony internetowej, Twój dostawca usług internetowych otrzymuje żądanie i przekierowuje Cię do miejsca docelowego. Kiedy łączysz się z VPN, Twój ruch internetowy jest przekierowywany przez zdalny serwer, zanim dotrze do miejsca docelowego. Po pierwsze, VPN ukrywa Twoje dane przed wścibskimi oczami – szyfrowanie jest ważne, gdy chcesz chronić swój ruch internetowy i zminimalizować swój ślad online. Uniemożliwia to dostawcy usług internetowych sprzedaż całej historii przeglądania. Twój adres IP (i twoja wirtualna lokalizacja) są również ukryte, a ty otrzymujesz nowy adres, który należy do serwera VPN, z którym jesteś połączony. Zapewnia to dodatkowe bezpieczeństwo i znacznie zwiększa prywatność w Internecie — nikt nie będzie wiedział, z jakiego miasta lub kraju przeglądasz sieć.
Czy anonimowość w internecie niesie za sobą bezpieczeństwo?
Kluczem jest tu prawidłowe zdefiniowanie terminu anonim. Wielu internautów uważa, że wystarczy korzystać z bezpłatnych e-maili z niejasnymi nazwami użytkowników, ukrywać prawdziwe dane osobowe i mądrze korzystać z zasobów sieci, tj. nie ulegać pokusie klikania w każdy link i odwiedzania podejrzanych witryn. Myśleli, że skoro się nie przedstawiłem, jestem anonimowy. Mogą być anonimowi, ale na pewno nie są członkami internetowych mechanizmów wykorzystujących pozornie nieszkodliwe informacje o użytkowniku do śledzenia jego działań w Internecie. Ta anonimowość może początkowo dawać fałszywe poczucie bezpieczeństwa, ponieważ większość cyberataków to ataki ukierunkowane, a nie skierowane do każdego użytkownika Internetu. Jednak cyberprzestępcy nie są zainteresowani naszymi nazwami. Wystarczy im, że jesteśmy ciągiem cyfr i znaków, które identyfikują adresy naszych komputerów, sieci, z którymi się łączymy, opisują nasze nawyki przeglądania sieci i historię.