Czym jest skalowanie obrazu?

Czym jest skalowanie obrazu

Programy i materiały wideo, które nie są nagrane w jakości HD, mogą nie wyglądać spektakularnie nawet na telewizorze obsługującym technologię 4K. Aby uniknąć tego problemu, warto wybrać odbiornik, który potrafi przeskalować obraz do wyższej rozdzielczości. Przeczytaj nasz przewodnik po tym, czym jest aktualizacja i które telewizory oferują tę przydatną funkcję.

Co oznacza 4K?

Jednym z najważniejszych kryteriów, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie telewizora, jest jakość obrazu. Zależy to w dużej mierze od rozdzielczości matrycy. Modele telewizorów oznaczone jako 4K lub UHD wyświetlają obraz w formacie 3840 x 2160 pikseli, czyli przy użyciu prawie 8,3 miliona mikrokropek. To 4 razy więcej niż odbiorniki pracujące w Full HD. Im wyższa rozdzielczość, tym większa szczegółowość i realizm obrazu. Telewizory 4K wyposażone są również w funkcję HDR, która zapewnia odpowiednią dynamikę kolorów. Dzięki niemu kontrast pomiędzy jasnymi i ciemnymi tonami jest wyraźniejszy, a wszystkie kolory wydają się bardziej nasycone i pełne głębi. Wyższa dynamika kolorów przekłada się również na widoczność szczegółów obrazu i detali, które można zobaczyć w każdej oglądanej scenie. Warto wspomnieć, że 4K to standard nie tylko do matrycowania, ale także do nagrywania materiału wideo. Jednak tutaj obraz jest zapisywany w rozdzielczości 4096 × 2160 pikseli. Najlepszą jakość uzyskuje się wtedy, gdy rozdzielczości obsługiwane przez matrycę odpowiadają standardom emisji poszczególnych treści. W przeciwnym razie efekt wizualny może nie być zgodny z oczekiwaniami. Ponieważ wiele kanałów oferowanych przez telewizory nadal nie jest nadawanych w jakości HD, producenci nowoczesnych telewizorów postanowili zapewnić tzw. upscaling algorytmu. Poniżej wyjaśniamy, jak działa ta technologia i które modele telewizorów ją obsługują.

Czym więc jest skalowanie obrazu?

Skalowanie w górę obrazu na telewizorze to przydatna funkcja, jeśli chcesz oglądać filmy i programy 4K zapisane w niższej rozdzielczości. Konwertuje surowe obrazy na sygnały o jakości HD. Podczas konwersji danych wykorzystywane są specjalne algorytmy, które modyfikują oglądane treści w czasie rzeczywistym, dopasowując je do możliwości telewizora z ekranem UHD. Telewizory, które oferują uaktualnienie do 4K, nie tylko poprawiają jakość obrazu, ale także zapewniają jego wysoką płynność. Dzięki temu nawet najbardziej dynamiczne sceny wyglądają niesamowicie realistycznie.

Jak działa skalowanie obrazu?

Upscaling do 4K to złożony proces, który zaczyna się od analizy jakości odbieranego sygnału. Na tej podstawie algorytm upscalingu określa natywną rozdzielczość obrazu. Następnie przekształcają go w taki sposób, aby jak najdokładniej wypełnić pustą przestrzeń między poszczególnymi pikselami w materiale emitowanym w niższych rozdzielczościach. Obraz jest również rozciągany do wymiarów matrycy telewizyjnej. Wielu producentów telewizorów stosuje również specjalne techniki redukcji szumów, wyostrzania kolorów i szybkiego odświeżania obrazu. Wszystko to oznacza, że ​​powiększona zawartość pojawia się na ekranie telewizora w jakości zbliżonej do standardu 4K.

Zawartość artykułu

Bieżące

Polecane treści