Czym jest rootowanie telefonu?

Czym jest rootowanie telefonu

Zrootowanie Androida daje całą pulę nowych możliwości. Czy wiesz, jak zrootować telefon? Co to jest root i czy warto to robić? Jakie są korzyści z rootowania telefonu i jak zrootować smartfon z Androidem?

Podstawowe informacje o rootowaniu

Co to jest rootowanie i skąd wzięła się nazwa? Root polega na uzyskaniu dostępu do podstawowych ustawień systemowych telefonu. Root oznacza po angielsku „korzeń”, co dobrze oddaje sens całego procesu, ponieważ dzięki niemu możemy uzyskać dostęp do podstaw całego systemu Android w urządzeniu. Ma to na celu uzyskanie najbardziej ukrytych opcji systemu Android, których generalnie nie można modyfikować w ustawieniach. Umożliwia to na przykład instalowanie bardziej specyficznych, normalnie niedostępnych aplikacji. Do rootowania stworzono wiele narzędzi i aplikacji, które umożliwiają ten proces nawet laikom, którzy są nowicjuszami w telefonach od strony technicznej.

Co daje zrootowanie systemu Android?

Jakie są korzyści z rootowania Androida? Jak wspomniano wcześniej, rootowanie dostaje się do serca twojego telefonu. W praktyce oznacza to dostęp do każdej możliwej funkcji telefonu, każdego pliku i każdej opcji. Można to porównać do trybu administratora w systemie Windows. Tylko administratorzy systemu mają nieograniczony dostęp do wszystkich folderów, plików i ustawień, co pozwala na ich swobodną modyfikację, usuwanie i edycję. Sytuacja jest dokładnie taka sama, gdy zrootujesz swój smartfon. Masz również możliwość instalowania programów i aplikacji spoza Google Play, co często jest utrudnione w normalnym działaniu, ponieważ wiele zabezpieczeń znika w trybie rootowania. Jednak niepewność jest mieczem obosiecznym. W sieci jest wiele zagrożeń i nie można zaprzeczyć, że zainstalowanie czegoś z nieznanych i niezweryfikowanych stron może skończyć się zainfekowaniem twojego urządzenia jakimś złośliwym oprogramowaniem. Zbytnie zagłębianie się w opcje administratora może również wpłynąć na ogólną funkcjonalność smartfona.

Jak wygląda rootowanie? Czy jest bezpieczne?

Nie ma dobrej odpowiedzi na pytanie, czy warto rootować telefon z Androidem. Co prawda, jeśli codzienne korzystanie ze smartfona ogranicza się do wykonywania i odbierania połączeń, korzystania z Internetu oraz wysyłania i odbierania wiadomości, to flashowanie przyniesie niewielkie korzyści. Jeśli jednak telefon służy do bardziej zaawansowanych czynności i jest w zasadzie twoim mini PC, warto pomyśleć o rootowaniu. Zrootowanie telefonu zwykle powoduje utratę gwarancji! Dlatego najlepiej zrobić to po zakończeniu. Aby zrootować telefon, musisz najpierw włączyć tryb programisty. Jest to ukryta opcja, która zwykle pojawia się po kilkukrotnym dotknięciu numeru wersji oprogramowania (zwykle siedem razy, ale ta liczba może się różnić w zależności od wersji Androida). Jak to zrobić? Przejdź do Ustawień telefonu, a następnie Informacje o urządzeniu/systemie (mogą się różnić w zależności od modelu telefonu i wersji Androida). Tam znajdź numer wersji systemu i dotknij go kilka razy. Będziesz mieć dostęp do opcji programistycznych, w tym debugowania USB, które jest niezbędne do całego procesu rootowania smartfona, więc tryb programisty jest tutaj niezbędny. W Internecie można znaleźć wiele poradników i filmów na temat rootowania telefonu. Prawda jest taka, że ​​nie ma jednej uniwersalnej metody rootowania smartfona z Androidem. Należy jednak zauważyć, że każde podejście różni się jedną zasadniczą kwestią – poziomem ryzyka.

Zawartość artykułu

Bieżące

Polecane treści