Czym jest GPS? Jak działa nawigacja?

Czym jest GPS

Global Positioning System (GPS) to globalny system nawigacji wykorzystujący satelity krążące wokół Ziemi. System GPS został opracowany przez Departament Obrony USA i jest kontrolowany przez Siły Kosmiczne USA. GPS składa się z sieci ponad 30 satelitów krążących wokół Ziemi po specjalnie zaprojektowanych orbitach. Sygnały radiowe z tych satelitów są odbierane przez odbiorniki GPS na Ziemi. Odbiorniki te odczytują, ile czasu zajmuje dotarcie sygnału z satelity, umożliwiając odbiornikowi bardzo dokładne zlokalizowanie.

Czym jest GPS?

GPS, czyli Global Positioning System, to system nawigacji satelitarnej służący do określania położenia użytkownika w terenie. Twórcą jest Departament Ochrony Stanów Zjednoczonych, który pierwotnie miał na celu stworzenie systemu pozycjonowania wyłącznie do celów wojskowych. Dzięki rozwojowi technologii i rozpowszechnieniu satelitów na całym świecie, GPS pozwala określić położenie w czasie rzeczywistym z dokładnością do sekundy. Jego największym atutem jest dostępność na całym świecie oraz odporność na wszelkie zakłócenia, między innymi warunki atmosferyczne. Jak działa GPS? System odczytuje sygnał wysłany przez satelitę, który jest określony przez współrzędne. GPS znalazł zastosowanie w wielu dziedzinach, nie tylko w dziedzinie militarnej, ale także cywilnej – zwłaszcza w dziedzinie nowych technologii. Satelity działają w archeologii, górnictwie, pogodzie, ratownictwie i organach ścigania, transporcie kolejowym, lotniczym i drogowym oraz żegludze. Możliwości systemu pozwalają na zastosowanie go w przedmiotach codziennego użytku, takich jak telefony, zegarki, tablety czy bransoletki ze zwierzętami.

Do czego wykorzystuje się system GPS?

Najpopularniejszym zastosowaniem tej technologii jest oczywiście nawigacja. GPS szybko zastępuje tradycyjne mapy. Za pomocą aplikacji na smartfonie wyznaczysz najlepszą trasę do wybranej lokalizacji i otrzymasz wskazówki, jak się tam dostać. Ale nie tylko indywidualni kierowcy korzystają z tego rozwiązania. Systemy GPS są wykorzystywane w transporcie, górnictwie i służbach ratunkowych. Jest również instalowany na samolotach pasażerskich lub statkach morskich. Wiele firm transportowych używa nadajników GPS do monitorowania lokalizacji i ruchu swoich pojazdów. W ten sposób umieszcza się również sprzęt komputerowy, laptopy czy smartfony. Można śmiało powiedzieć, że każdego dnia pojawiają się innowacyjne sposoby wykorzystania tej technologii. Na poszerzanie się możliwości użytkowych wpływa również pojawienie się nowych urządzeń mobilnych, takich jak wspomniane już smartwatche i smartbandy.

Jak działa GPS w telefonie?

Teoretycznie zasada działania systemu GPS jest bardzo prosta. Satelita wysyła sygnał radiowy, a odbiornik oblicza czas, jaki upłynął od wysłania do odbioru. Na tej podstawie sprzęt znajdujący się na ziemi może dokładnie określić swoje położenie. Brzmi banalnie, prawda? Jednak w praktyce okazuje się to dużo bardziej skomplikowane. Wysyłany sygnał zawiera wiele informacji niezbędnych do prawidłowego określenia szerokości i długości geograficznej. W związku z tym pierwsze urządzenia tego typu były nieporęczne, drogie i ciężkie. GPS stał się popularny wraz z miniaturyzacją układów scalonych i rozwojem produktów mobilnych. Dlatego wraz z wyposażaniem gadżetów takich jak smartfony w moduły GPS rośnie również zastosowanie tej technologii.

Zawartość artykułu

Bieżące

Polecane treści