Czy gaśnica w samochodzie musi mieć homologację?

Czy gaśnica w samochodzie musi mieć homologację?

Wszyscy wiemy, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 2002 roku gaśnica jest obowiązkowa w każdym samochodzie i zapewne większość z nas ją posiada. Jednak czy pomimo niewielkiej ilości środka gaśniczego konieczne jest regularne sprawdzanie? Z tego artykułu dowiesz się, czy Twoja gaśnica samochodowa wymaga przeglądu technicznego.

Przeglądy gaśnic samochodowych

Zgodnie z dyrektywą UE w sprawie urządzeń ciśnieniowych 2014/68 producenci gaśnic są zobowiązani do określenia częstotliwości przeglądów urządzeń ciśnieniowych. W przypadku gaśnic proszkowych ze środkiem gaśniczym o masie 1 kg większość producentów zaleca w swoich instrukcjach obsługi, aby coroczne przeglądy techniczne i konserwację czynnych instalacji gaśniczych przeprowadzać zgodnie z zasadami i metodami określonymi w polskich normach (więcej informacji : Przegląd gaśnic i bezpieczeństwo Twoich przedmiotów). W tym miejscu może pojawić się pytanie – jaka jest kara za posiadanie gaśnicy poza okresem kontrolnym? Dostaliśmy tylko mandat za brak gaśnicy, policja była po prostu zobowiązana do sprawdzenia samochodu pod kątem gaśnicy. Surowsze przepisy dotyczą samochodów ciężarowych. Jeśli kontrola Inspekcji Transportu Drogowego wykaże naruszenia wynikające z braku obowiązującego testu gaśnicy, zostanie wszczęte postępowanie administracyjne, które jest podstawą do nałożenia kar finansowych na kierowców.

Czy na stacji diagnostycznej diagnosta może żądać kontrolki gaśnicy?

Ponieważ gaśnice są niezbędnym wyposażeniem motoryzacji, nie dziwi nas, gdy diagnosta prosi o nie podczas regularnych przeglądów pojazdu. Należy pamiętać, że musi on znajdować się w łatwo dostępnym miejscu, dlatego samo szukanie go u mechanika samochodowego nie jest wskazane. Oprócz obecności gaśnicy ważne jest, aby posiadała ona aktualny wskaźnik potwierdzający sprawdzenie. Pomimo kontrowersji, niestety bez tej kontrolki, auto ryzykuje niepowodzeniem badań technicznych.

Gaśnica samochodowa a pożar

W tej sprawie najlepiej słuchać ustawodawcy. W 2018 roku w Polsce zmarło ponad 10 000 osób przez samozapłon samochodu. Coroczne kontrole mają na celu zapewnienie, że gaśnice działają prawidłowo, gdy jest to konieczne. Jak wiecie, samochody wyposażone są w wiele łatwopalnych materiałów, więc jeśli zauważycie pożar, nasz czas na działanie jest najważniejszy. Jeśli zauważymy słaby dym wydobywający się spod maski i zręcznie rozpylimy środek gaśniczy przez szczelinę między maską a mocowaniami maski, mamy duże szanse na samodzielne ugaszenie pożaru. (Pamiętaj, aby nie odkręcać zakrętki zaworu zbyt mocno, spowoduje to gwałtowny wypływ utleniacza i przyspieszenie pożaru!) Jeśli gaśnica zawiedzie, nie będziemy w stanie ugasić pożaru w powijakach. W razie kolizji drogowej lub wypadku, w wyniku którego doszło do pożaru, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania, jeśli gaśnica była niesprawna.

Zawartość artykułu

Bieżące

Polecane treści