Czy dysk SSD jest lepszy od dysku HDD?

Czy dysk SSD jest lepszy od dysku HDD?

Nie wiesz, jakie są rodzaje dysków twardych? Poniżej wyjaśniamy! Jest to ważna wiedza, ponieważ dysk twardy jest jednym z najważniejszych elementów komputera. Patrząc na specyfikację urządzenia, poza kartą graficzną, procesorem czy pamięcią, warto zwrócić uwagę na dysk SSD lub HDD. Dlaczego? Ponieważ często jest to kluczowy czynnik decydujący o poziomie komfortu codziennej pracy. W dużej mierze zależy to od szybkości i żywotności baterii notebooka. Ale co wybrać – HDD czy SSD?

Dysk HDD – czym jest?

W przeszłości na rynku były tylko dyski twarde (HDD). Chociaż zwykle nie widzimy dysku, warto zrozumieć, jak działa. Dysk twardy składa się z talerza lub zestawu talerzy z cienkim nośnikiem magnetycznym i głowicami elektromagnetycznymi, które mogą odczytywać i zapisywać dane. Każdy talerz ma parę głowic – głowicę do odczytu i głowicę do zapisu. Dane są zapisywane na talerzach dysku poprzez przesyłanie prądu elektromagnetycznego przez głowicę zapisującą. Szybkość, z jaką dysk może przetwarzać różne operacje na danych, zależy od jego prędkości obrotowej. Zazwyczaj różnica między dyskami twardymi a dyskami SSD polega na tym, że te pierwsze są wolniejsze, ale znacznie tańsze. Jednak oszczędzanie ma też swoje wady. Oprócz znacznie wolniejszego działania musimy również liczyć się z tym, że dysk podlega różnym uszkodzeniom mechanicznym. Dysk można wymienić tylko w przypadku uszkodzenia talerza lub głowicy – dlatego upuszczenie laptopa z dyskiem twardym może mieć nieprzyjemne konsekwencje.

Czym dyski SSD różnią się od dysków HDD?

Dyski SSD (Solid State Drives) różnią się budową od swoich poprzedników: zamiast talerzy zastosowano pamięć NAND flash, która jest nie tylko szybsza, ale także bardziej odporna na ewentualne uszkodzenia mechaniczne. Dyski SSD działają równie wydajnie niezależnie od temperatury otoczenia. Dyski SSD działają średnio 2,5 razy szybciej niż dyski twarde. Odczyt danych z dysku SSD co najmniej 500-550 MB/s i zapis między 400-520 MB/s. Droższe dyski SSD mogą osiągać prędkość do 3500 MB/s. Dyski SSD są używane w ultrabookach i innych urządzeniach z wyższej półki, ponieważ są bardzo drogie. Oprócz złotówkowej ceny, jaką musimy zapłacić za odpowiednią szybkość działania, należy liczyć się z innymi kosztami. Słabym punktem dysków SSD jest ich pojemność. Dyski o pojemności 120 GB lub 240 GB można kupić w stosunkowo niskich cenach. To naprawdę niewiele, biorąc pod uwagę, że w tradycyjnych dyskach twardych obecne minimum to 500 GB, a coraz częściej kupujemy dyski 1TB lub 2TB. Dyski SSD o tej pojemności potrafią być kilkukrotnie droższe od dysków HDD.

Dyski hybrydowe – połączenie dysku HDD i SSD

Myślisz, że omówiliśmy wszystkie rodzaje dysków? Jeśli nadal wahasz się, czy lepszym wyborem jest dysk SSD czy HDD, istnieje opcja, która rozwiązuje ten problem. Dostępna jest również wersja pośrednia, która łączy w sobie zalety dwóch wcześniej opisanych rozwiązań. Dyski hybrydowe mogą przechowywać nasze najczęściej używane aplikacje w pamięci NAND flash, znacznie skracając czas uzyskiwania do nich dostępu. Dzięki temu może szybciej uruchamiać system lub wznawiać działanie po hibernacji. Działa to jednak tylko podczas odczytu, ponieważ podczas zapisywania pliku operacja przebiega z maksymalną prędkością obsługiwaną przez dysk twardy. Pod względem ceny ta propozycja znajduje się pomiędzy dyskiem twardym a dyskiem SSD.

Zawartość artykułu

Bieżące

Polecane treści