Efektywna praca zazwyczaj wiąże się z dobrą organizacją czasu. Dużo ludzi ma z tym problem. A rynku dostępnych jest wiele darmowych aplikacji, które pomogą zwiększyć efektywność pracy. Można w nich szukać aplikacji, które działają jako serwis pracy. Dzięki nim uporządkujesz zadania stworzysz listę priorytetów oraz sprawisz by Twój smartfon informował Cię o zaległych i pilnych sprawach.
Kalendarz Google
Jest to aplikacja popularna, darmowa i przejrzysta. Można z niej korzystać zarówno na monitorze komputera jaki również tabletu czy telefonu. Pozwala na tworzenie wielu kalendarzy, kolorystycznie ustawienie wydarzeń oraz umożliwia przypominanie o istotnych wydarzeniach.
Nozbe
Aplikacja oparta na metodzie GTD z możliwością przypisywania zadaniom określonych kolorów. To darmowy, przejrzysty i łatwy w obsłudze program. Pomaga realizować poszczególne etapy zadań i dzielić się nimi z współpracownikami. Niestety darmowa wersja podstawowa przewiduje prowadzenie tylko 5 projektów jednocześnie. Chcąc tworzyć nieograniczoną ilość projektów należy wykupić miesięczny abonament, który kosztuje ok.24 zł.
Wunderlist
To aplikacja umożliwiająca przechowywanie i organizację czasu pracy. Aplikacja jest darmowa, jednak by w pełni korzystać z jej możliwości warto wykupić abonament. Umożliwia udostępnianie innym osobom naszych notatek, tagowanie oraz posiada funkcje przypominania. Aplikacja działa niemal na każdym urządzeniu.
Evernote
Jest to narzędzie, które umożliwia swoim użytkownikom przechowywanie notatek i zapisków w jednym miejscu. Dynamiczne checklisty można zsynchronizować z wieloma urządzeniami, dzięki czemu nie umknie nam żadne istotne zadanie czy wydarzenie. Aplikacja wyposażona jest w tzw. Nożyczki sieciowe, dzięki którym można wycinać fragmenty stron internetowych i zapisać je by wrócić do nich później. Aplikacja wysyła przypomnienie na telefon i umożliwia tagowanie. Niestety darmowa wersja ma ograniczony transfer danych.
Pomotodo
Doskonała aplikacja do zarządzania własnym czasem. Pozwala tworzyć zadania, prowadzić statystyki efektywności oraz zapisywać własne pomysły. Nie brzmi to zbyt spektakularnie w porównaniu do innych aplikacji dostępnych na rynku. Cechą wyróżniającą tą aplikacje jest korzystanie techniki pomodoro. Umożliwia ustawienie 25 minutowych setów, w trakcie których należy wykorzystać 100 % swojego skupienia. Po każdym Pomodoro przewidziane jest 5 min przerwy a po 4 promodoro 30 minutowa przerwa. Zadania powinny być wykonywane według priorytetów. Jest to jedno z narzędzi umożliwiających wyłączenia innych aplikacji i sieci by w pełni skoncentrować się na wykonywanym zadaniu.